Hünnap Reçeli Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

60 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

4-6 kişilik

Created with Lunacy

MALZEME KAPINA GELSİN!

  • Toz Şeker (3 Su Bardağı)
  • Su (4 Su Bardağı)
  • Limon Suyu (2 Yemek Kaşığı)
  • Hünnap (1 Kilogram)
  • Tümünü Kaldır

Hünnap Reçeli Nasıl Yapılır? Tarifi

Hünnap, içerdiği antioksidanlar sayesinde sağlığımız için çok faydalı bir meyve olarak bilinir. Barındırdığı A, C ve P vitaminleri nedeni ile bazı hastalıkları önlediği ve yüksek lif içeriği sayesinde sindirimi kolaylaştırdığı düşünülmektedir. Hünnapı meyve olarak çiğ tükettiğimiz gibi reçel yapımında da kullanırız.  Hünnap meyvesini değerlendirebileceğimiz hünnap reçeli tarifi oldukça basit.

Hazırlanışı:

Adım 1

Hünnap reçeli yapımı için öncelikle hünnap meyvelerini yıkayalım ve bir tencereye alalım. Tencereye hünnapların üzerini geçecek kadar su dolduralım ve ocağın üzerine alalım. 10 ila 15 dakika pişirelim, belli bir yumuşaklığa gelince tencereden alıp sıcak suya atalım.

 

 

Adım 2

Soğuyup süzdürdüğümüz hünnapların çekirdeklerini vişne çekirdeği çıkarma aparatı ile ya da bir bıçak yardımı ile çıkaralım.

 

 

Adım 3

Çekirdeklerini çıkardığımız hünnapların üzerine reçel yapımında kıllanacağımız şekerin yarısını ekleyip karıştıralım ve bir gece serin bir yerde bekletelim.

 

 

Adım 4

Bir gece beklettiğimiz şekerli hünnap karışımının üzerine şekerin diğer yarısını, 2 yemek kaşığı limon suyunu ve 4 su bardağı suyu da ilave ederek karıştırdıktan sonra ocağa alalım. Orta ateşte kaynayana kadar pişirelim. Reçelimiz kaynamaya başlayınca ocağın altını kısalım.

 

 

Adım 5
Çok kısık ateşte yaklaşık 1,5 saat kontrollü olarak kaynatıp kıvam almasını sağladığımız reçeli ocaktan alarak kavanozlara koyalım ve reçelimiz soğuduktan sonra serin bir yerde bekleterek tüketelim.

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol