Limonlu Tart

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

60 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

4-6 kişilik

imageMissing Alt Text

Alihan Ceylan

Detay
Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Şeker (1.3 Su Bardağı)
  • Un (2 Su Bardağı)
  • Yumurta (3 Adet)
  • Nişasta (1 Yemek Kaşığı)
  • Limon (3 Adet)
  • Tereyağı (225 Gram)

Limonlu Tart Tarifi

ADIM 1

İlk olarak tart hamurunu yaparak başlıyoruz. Tart hamuru için gereken bütün malzemeleri; 2 su bardağı un, 2.5 yemek kaşığı şeker, 125 gram tereyağı (soğuk), 1 adet yumurtayı derin bir kapta iyice yoğuralım ve bir hamur haline getirelim.

 

ADIM 2

Hamuru buzdolabında yarım saat dinlendirelim.

 

ADIM 3

Dinlenen hamuru tart kalıbımızın boyuna uygun şekilde açalım ve tabanında çatalla delikler açalım. 180 derece fırında 10 dakika tart hamurumuza ön pişirme işlemi yapacağız. Bu işlem sırasında hamurun kabarma riskini ortadan kaldırmak için de mutlaka çatalla delikler açıyoruz.

 

ADIM 4

Tart hamurumuzun ön pişirme işlemi sırasında limon kreması için gereken bütün malzemeleri; 100 gram tereyağı, 1 su bardağı şeker, 2 adet yumurta, 2 adet limon, 1 çorba kaşığı nişasta, 1 limon kabuğu rendesini aynı şekilde karıştıralım ve ardından benmari usulü (karışım kabını kaynar ısıdaki suya oturtarak) eritelim.

 

ADIM 5

Yaptığımız kremayı direkt ocakta değil de benmari usulü pişirmemizin sebebi, kremanın içinde yumurta olduğundan direkt ateşle temas ettirirsek yumurtanın pişme olasılığı çok yüksek. Bu yüzden benmari yöntemini kullanarak bu riski en aza indiriyoruz.

 

ADIM 6

Krema iyice koyu akışkan bir kıvam alana kadar devamlı bir şekilde karıştıralım.

 

ADIM 7

Krema koyu akışkan bir kıvam aldıktan sonra ön pişirmesini yaptığımız tart hamurumuza döküyoruz ve yine 180 derecede 7 dakika daha pişiriyoruz.

 

Hazır! Afiyet olsun…

İlk Puanlayan Sen Ol