bizimtarifler

Sigara Böreği

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

40 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

2-4 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Tuz (1 Çay Kaşığı)
  • Maydanoz Demet (0.5 Demet)
  • Yufka (2 Adet)
  • Lor Peyniri (200 Gram)
  • Ayçiçek Yağı (1 Su Bardağı)
  • Coca-Cola (1 Şişe)

Sigara Böreği Tarifi

ADIM 1

İç harcını hazırlamak için ayıklamış olduğumuz yarım demet maydanoz yaprağını incecik kıyalım. Kıyılmış maydanoz, lor peyniri ve tuzu bir çatal yardımıyla ezerek karıştıralım.

 

ADIM 2

Yufkaları tezgaha serelim ve her 1 yufkayı çeyrek ay olacak şekilde 4 eşit parçaya bölelim. Ardından, bu çeyrek ay şeklindeki yufkayı da 3 eşit parçaya keselim. 2 adet yufkadan toplamda 24 adet üçgen dilim yufka parçası elde etmiş olacağız.

 

ADIM 3

Üçgen yufka parçalarından bir tanesini mutfak tezgahı üzerine alalım. Geniş kısmına yayarak bir tatlı kaşığı kadar iç harçtan yerleştirelim. Sağ ve sol kenarından içe doğru 1-2 cm katlayalım. Gevşek olmamasına özen göstererek yufkayı rulo halinde saralım fakat uç kısmını hafifçe açıkta bırakalım.

 

İPUCU: Yufkanın uç kısmını hafifçe suya batırıp saralım, böylece yufka yağda pişerken açılmayacaktır. Sarma işlemini kalan tüm yufkalar için tekrar edelim.

 

ADIM 4

Ayçiçek yağını orta boyda derin bir tava veya kızartma tenceresinde iyice ısıtalım. Börekleri yağın içerisine bırakalım. Kızarırken hafifçe yuvarlayarak kontrol edelim. Toplamda 6-7 dakika içerisinde her iki yönü de pişmiş olacaktır. Kızaran börekleri maşayla alırken fazla yağını hafifçe silkelim. Dilerseniz havlu kağıt üzerine alarak soğumasını bekleyelim veya sıcak olarak servis edelim.

 

Afiyet olsun!

İlk Puanlayan Sen Ol