Festivalleri Yapılan Enginar

image_rounded Burcu Güldağ
7 Eylül 2021

Festivalleri Yapılan Enginar ornament
7 Eylül 2021

Enginar (Cynara scolymus), papatyagiller familyasından mavi-mor renkli çiçekler açan, 50-150 cm boyunda çok senelik otsu bir bitki. Güney Avrupa ve Akdeniz çevresinde yetişir. İklimsel uygunluğu nedeniyle de daha çok Ege, Akdeniz, Marmara’da yetiştirilir ve bilinir.

Evet, enginar aslen mavi-mor renkte çiçekler açan bir bitkidir. Yemek olarak kullanılan kısmı ise çiçekleri açmadan hatta olgunlaşmadan önce oluşan baş kısmıdır.

Orijinal adı cynara scolymus olan enginarın bu ismi bir efsaneden aldığı anlatılır…

Mitolojiye göre Zeus, Cynara isimli bir kadına aşık olmuş ve onu tanrıça olarak ilan etmiş. Birlikte yaşamaları için evine götürmüş. Zeus’un evini beğenmeyen Cynara, kendi evine geri dönmek istemiş. Buna çok öfkelenen Zeus, kadını enginara çevirmiş. Botanikte Cynara olarak bilinen enginara Cynara denmesi de bu sebeptenmiş. Eskiden enginar için “kralların yiyeceği” denirmiş.

Enginar, insanlığın keşfettiği en eski yiyeceklerden biri!

Yunan filozofu Theophrastus, M.Ö. 371-287 yılları arasında yaşamıştır. Yunan filozof enginarın İtalya’da ve Sicilya’da yetiştirildiğinden bahsetmektedir. Enginarın tarihi milattan önceye dayanmaktadır.

Efsanelere konu olan lezzetli enginarın faydaların bakalım…

Genellikle bahar aylarında, ülkemizin ılıman bölgelerinde yetişen ve düşük kalorili zengin içeriği sayesinde sağlıklı beslenmeye özen gösteren bireylerin sofralarından eksik etmemesi gereken bir bitkidir. Karaciğer dostu olarak bilinen enginar düşük kalorili, kolesterol düşürücü, bağışıklık sistemini güçlendirici haliyle sağlıklı beslenmek isteyenlerin yemek listesinde genellikle ilk sıralardadır.  Antioksidan özelliği sayesinde, toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olarak, karaciğerin sağlıklı çalışmasını destekler. Yapısında bulunan potasyum minerali vücuttaki sodyum-potasyum dengesini düzenleyerek tansiyonu düzenler.

Enginardan lezzetli yemek olur. Peki lezzetli bir çay olur mu?

Biz şimdilik yiyerek tüketiyoruz ancak Vietnam’da enginar içilerek tüketiliyor. Ben de geçtiğimiz ay aktardan enginar yaprağı çayı almıştım ve tüketmeye başladım. Enginar yapraklarından yapılan çay Vietnamlıların popüler içeceği haline gelmiş. Dünyada da gitgide yaygınlaşan çay, enginar yaprakları kurutulduktan sonra kaynatılarak yapılıyor.

Enginar ile ilgili ilginç bilgiler henüz bitmedi… ?

Kaliforniya’da “Dünya’nın enginar merkezi” olarak bilinen Castroville’de her yıl enginar festivali düzenlenir. Kaliforniya kendini enginar başkenti olarak ilan etti bile!

Enginarın başkenti olur da kraliçesi olmaz mı?

Olur, festivalde de bir enginar kraliçesi seçilir. Tarihteki ilk enginar kraliçesi ise Norma Jean isimli genç kadın olmuştur. Norma Jean o günlerde henüz ünlü değildir ve adını Marilyn Monroe olarak değiştirmemiştir. Yani tarihteki ilk enginar kraliçesi Marilyn Monroe’dur.

Zeytinyağlısından dolmasına, çorbasından salatasına, yemeğinden böreğine enginar ile yapılacak türlü türlü tarifler bulabilirsiniz.

Enginardan bahsetmişken enfes tarifler vermezsem olmaz! Zeytinyağlı Garnitürlü Enginar ve Enginarlı Pilav ile klasik enginar tariflerinin dışına çıkarak, sofralarınıza farklılık getirebilirsiniz.

Afiyet olsun!