imageMissing Alt Text

Ezgi Güntürkün

youtube instagram
Yazılar
Tarifler

Kişniş Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde… Develer tellaaal, pireler berber iken. Ben yavrumun beşiğini tıngır mıngır sallar iken.. Ülkenin birinde güzeller güzeli bir prenses varmış…

Çocukluğumun en keyifli zamanları masalların anlatıldığı geceler olmuştu. Keloğlan, Hansel ile Gratel, Pamuk Prenses, Kırmızı Başlıklı Kız, Külkedisi ve daha niceleri.. Her masal kahramanının yaşadıklarını düşünür onların nasıl insanlar olduklarını hayal ederdim.Mesela Külkedisi prensine kavuştuktan sonra neler olmuştu, kırmızı başlıklı kız sonraki hayatında bir daha babaannesine yemek götürebildi mi? ?

Aslında yemekler de ayrı ayrı birer masaldır ve bence baharatlar da bu masalın baş karakterleri…

Ben de kendi hayal dünyamda her baharatı bir masal karakterine dönüştürdüm ve ortaya bu yazı dizisi çıktı. ?

Bu gece masallar benden! ?

Baharatların Külkedisi: Kişniş!

Malum hikayeyi bilirsiniz, bizim umutsuz külkedisi üvey annesi ve kızkardeşleriyle yaşar. Evde babası dahil kimsecikler yüzüne bile bakmaz. Ev işlerine koşturur, işi olmadığı zaman varlığı hissedilmez bile. Ancak bir gün ülkenin yakışıklı mı yakışıklı prensi evleneceği kızı bulmak için bir balo daveti verir ve üvey annesi ile huysuz kız kardeşleri süslen püslen pür-u pak davetin yolunu tutarlar. Külkedisi evde çaresizce oturup dururken, bir peri ona yardım eder ve sonunda o da baloya gidebilir. Derken prens onu görür ve aşık olur. Ancak külkedisi ayrılmak zorundadır. Prens güzelliğinden öyle etkilenir öyle etkilenir ki günlerce, aylarca her yerde o esrarengiz güzeli arar. En sonunda bir gün onu baloda düşürdüğü ayakkabısından bulur ve sonsuza kadar ayrılmazlar. ?

İşte kişniş de o değeri yıllarca anlaşılamayan, bir prensin kendisini bulmasını beklerken tadı kaçan o külkedisi! ?

Kişniş çoğu kişinin kullanmayı aklına bile getirmediği ama bana kalırsa girdiği tarife muazzam bir aroma katan ve sonrasında vazgeçilmez olan bir baharat. Tazesi kurusu hepsi ayrı güzel. Üstelik bir o kadar da faydalı.

Kişnişin tohumunun hem de otunun antioksidan özelliği vardır. Aynı zamanda sindirime yardımcıdır ve kolesterole iyi gelir. Demir, manganez ve magnezyum içerir. Şeker düşürücü etkisi de vardır. En önemlisi ise salmonella bakterisine karşı etkili olduğu düşünüldüğünden etin marinesinde kullanılması tavsiye edilir. Etlerin yanı sıra daha az tuzlu balıklarla, Meksika usulü soslarla ve ev yapımı salçayla muhteşem bir uyum içinde çalışıyor.

Yani anlayacağınız bizim külkedisi epey yararlı işler yapıyor. ?

Şimdi sıra kişnişin mutfaktaki mutlu sonlu masalına geldi…

Kişniş kullanarak lezzetini arttırabileceğiniz havuç çorbası , muhammara ve yaz çorbası tariflerimi denemeyi unutmayın!

imageMissing Alt Text

Ezgi Güntürkün

Kuru Sebzelerin Gücü Adına!

Şöyle bir bakıyorum da bizim nesilin yaşamadığı bir salgın kalmıştı o da oldu. Pandemi nedir, nasıl mücadele edilir son bir buçuk yıldır herkesin gündemi bu oldu değil mi? Ama her kötü tecrübenin içinde tutunulan bir güzellik olur derler.

Yani pandemi hepimizi rüzgârına almışken iyi şeyler de olmadı değil…

Tüm dünyanın içine kapandığı, doğanın kendine geldiği bu dönemde kendimizi korumak için dışarı çıkmadan yapabileceğimiz ne varsa denedik.

Sipariş vermeye o kadar korktuk ki her şeyi evde yaptık. Pizzayı, döneri, ekmeği ve hatta lahmacunu bile…

E bir müddet marketlere gitmeye de korkar olduk haliyle… İşte tam bu zamanlarda Anadolu’nun zengin kültürü sahneye çıktı ve bize aslında çok da faydalı olan bir geleneğimizi hatırlattı… Evde bulduğumuz kurular, konserveler, buzluktaki yiyecekler imdadımıza yetişti.

Atalarımız boşuna dememiş; yazın başı pişenin, kışın aşı pişer! ?

Kurutma işlemi, yiyecekleri uzun süre muhafaza için ilk çağlardan beri uygulanan en eski yöntemlerden biridir. Türkler Orta Asya’da bulundukları süre içinde göç etmeleri sebebiyle gıdaları yanlarında taşıyabilmek için etleri, süt ürünlerini, meyveleri ve sebzeleri kurutarak muhafaza etmişler; bu kültürü göç sırasında Anadolu’ya taşımışlardır.

Günümüzde annelerimiz yaz sebzelerini kurutma, konserve veya dondurulması şeklinde bu geleceği sürdürmektedirler.

Peki bu gelenek neden hala popülerliğini yitirmedi? Yani Şubat ayında marketten domates alınıp yenmez mi bu kadar emeğe gerek var mı?

Her şeyden önce sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmek, alınabilecek fayda açısından çok önemlidir. Yaz güneşinde kurumuş meyve ve sebzeler bu açıdan faydayı maksimize eder ve bize özlediğimiz lezzetler için başka bir alternatif sunar. Üstelik kurutulmuş meyve ve sebzeler, aynı ürünün tazesine oranla daha fazla lif içermektedir. Bu sindirim sistemimiz için de daha faydalıdır ve uzun süre tok tutarlar.

İçerdiği mineraller sayesinde kan basıncını düzenler, yüksek tansiyon ve benzer birçok rahatsızlığa karşı etkili olduğu söylenir, iyi bir antioksidan kaynağıdır. Aynı zamanda demir ve kalsiyum açısından da oldukça zengin besin kaynaklarıdır.

Şimdi tarih tekerrür ediyor ve sık sık karantinaya giriyoruz. Karantina dönemlerinden ruhen sağlam ve bedenen formda çıkabilmek için ev yapımı lahmacunlara, ekmeklere ara verelim diyorum ve arttırıyorum!

Yaşasın buzluklar, konserveler ve en güzeli kuru sebzeler!

Sevgili anneciğimin her yaz emek emek kuruttuğu sebze ve meyvelerden lezzetli 2 alternatif denedim; Kuru Dolma ve Kuru Sebzeli Kebap.

Afiyetle yiyiniz.

Not: Ellerine sağlık annecim, iyiki varsın!

imageMissing Alt Text

Ezgi Güntürkün

Diyetteyken Lezzetli Yemekler Yemek İçin Püf Noktaları

Sonunda bahar geldi! Bahar bizi yazın gelişine, yeni umutlara ve bambaşka deneyimlere hazırlıyor. Çoğumuzun bildiği gibi bahar denildiğinde akla gelen ikinci cümle ‘’Diyete girmem lazım!’’ olur ve alelacele bir diyete girilir.

Sizi bilmem ama ben uzun süreler alan diyetlerde epey sıkılıyor ve her seferinde başa dönüyorum. İşte buna çözüm olarak diyet listemizi şenlendirmek ve yiyecekleri daha lezzetli hale getirmek için birkaç önerim olacak. Hadi hep beraber deneyimleyelim!

Kahvaltı Alternatifleri

Kahvaltıda doyabilmek çok önemli. Ancak bu süreçte kahvaltıyı ne kadar az ekmek ile yapabilirsek o kadar iyi olacaktır. Aynı zamanda beslenmemizdeki yağ tüketimini dengelemek de önemli bir unsur. İyi ama hem ekmek az olacak hatta belki hiç yemeyeceğiz hem yağı azaltacağız, nasıl doyacağız diyorsanız gelin tariflere birlikte göz atalım.

Lezzetli ve doyurucu kahvaltı alternatiflerim; Yulaflı Pizza, Yulaflı Poğaça, Kahvaltı Salatası tariflerimi mutlaka deneyin!

Akşam Yemeği

Akşam yemeklerimizde pişireceğimiz yemeklerde baharat oranını arttırarak ve ekmek yerine daha hafif seçenekler kullanarak daha lezzetli ve aynı oranda doyurucu sofralar kurabiliriz.

Doyurucu akşam yemeği alternatiflerim; Fit tavuk dürüm, Nohut Dürüm tariflerime göz atabilirsiniz.

Salata Sosları

Salata diyet sofralarının baş tacıdır. Ancak ne kadar çok zeytinyağı ve sos varsa o kadar da lezzetli olur. Eğer yağ olmadan ve az tuz ile soslar hazırlarsak daha keyifli bir lezzet yakalamış oluyoruz. Genel olarak soslarımıza bol baharat eklemek ve mümkün ise balzamik sirke ile tatlandırmak da iyi bir alternatiftir. Onun dışında farklı soslarla da salatalarımızın lezzetini arttırabiliriz.

İşte lezzetli salata sosu alternatiflerim; Hardallı Sos, Peynirli Soslar, Çilekli Sos.

Yukarıdaki alternatifler çoğaltılabilir ve malzemeler damak tadınıza göre değiştirilebilir. Her zaman hayatımızın beslenme rutininde yer alacak bu tarifler ile önümüzdeki yaza hazırlanan herkese keyifli ve bol verimli diyetler dilerim! ?

imageMissing Alt Text

Ezgi Güntürkün