Merhabalar Herkese!

Yayınlanma Tarihi: 26 Kasım 2021
imageMerhabalar Herkese! /> ornament

Merhabalar ben Burcu, Hepimizin evlere kapandığı süreçte beni çok mutlu eden bir işe girişirken buldum kendimi. Yemek yapmak. Yemek, benim için uzun zamandır sadece beslenme değil. Bence yemek; gıdadaki besinler, tat, aroma, paylaşma, sosyalleşme, ilham, bazen masadaki konuşma, bazen yaparken içinde bulunduğun ruh hali…

Deneyimsel ve beklentisizce çıktığım bu pişir, fotoğrafla, paylaş maceramda yolum “Bizim Tarifler” ile kesişti ve ben de burada bir yazar oldum. Yemek tariflerimi kimi zaman okuduğum bir kitaptan cümleyle kimi zaman güzel bir hikayeyle birleştirerek, adım adım sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Bizim tariflerle, sıcak sohbetlerin uzun sofralarda yol bulduğu, paylaştıkça çoğalan yemeklerle sevdiklerimizle birlikte kalabalık sofralarda buluşacağımız günleri iple çekiyorum.

‘’Bir şeylere başlamak için hazır olmayı ve koşulları mükemmelleştirmeyi bekleme ‘’ diyor. Amerikalı girişimci Marie Forleo. Mükemmelliği elden bırak başlangıçlara sarıl diyor aslında bizlere. Sizin de iyi gelen şey için korkusuzca adım atmanızı diliyorum. Bu sürekli ertelediğimiz bir eğitim, yeni bir enstrüman çalmak, yeni bir dil öğrenmek, aklınıza ne geliyorsa hepsi olabilir. Başlayın, gerisi yolda halloluyor. ✨

Ben de öyle yaptım, yapıyorum!

İnstagram hesabım olan ‘’Bhappybaker’ ’üzerinden paylaştığım tarifleri ve daha nicesinin olduğunu hatırlatarak hepinize kucak dolusu sevgiler!

Sağlıcakla kalın!

imageMissing Alt Text

Burcu Çinçin

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Tarifler

imageMissing Alt Text
Bademin Hikayesi

Badem, dünyanın en popüler ağaç kuruyemişleri arasındadır. Bronz, ahşap bir kabukta büyür. Daha yaygın olarak badem ağacı olarak adlandırılan Prunus dulcis’in yenilebilir tohumlarıdır. Bu ağaçlar 9 metrenin üzerinde büyüyebilir ve sıcak, kurak iklimleri tercih eder.

imageMissing Alt Text
Fast Food Kültürü

Merhaba, ilk yazımda çok hızlı bir giriş yapıp kendimi tanıtmamıştım. İkinci yazıma geçmeden önce kendimi tanıtmak istiyorum. Ben Alihan Ceylan. 22 yaşındayım ve bir üniversitede gastronomi bölümü son sınıf öğrencisiyim. Şu anda aktif olarak bir beş yıldızlı hotelde staj yapmaktayım. İlk olarak turizm meslek lisesiyle başlayan eğitim yolculuğumun 8 ve son senesindeyim. Ayrıca tariflerimi paylaştığım bir YouTube kanalım da mevcut. Kanalımın adı; Alihan Ceylan. Burada paylaştığım tariflerin yapılışını kanalımda da bulabilirsiniz. Kendimi kısaca tanıttıktan sonra ufak ufak yazıma geçmek istiyorum. Bu yazımda ele aldığım konu bir döneme damgasını vurmuş olan ‘FAST FOOD’ kültürü. Umarım okurken keyif alırsınız…

imageMissing Alt Text
Un yerine muz kullanımı

Pasta yaparken ununuz mu bitti? Üzülmeyin. Yarım muz kullanarak aynı lezzete ulaşabilirsiniz. Üstelik buğday unu yerine muz kullanımı sizi gereksiz glüten tüketiminden kurtaracaktır.

imageMissing Alt Text
Tart hamurunun sertleşmesi nasıl engellenir?

Tart hamuru açarken hamuru bir naylon poşete koyup merdane ile yuvarlayarak açarsanız hamurun sertleşmesine ve kıvamının bozulmasına engel olursunuz.

imageMissing Alt Text
Çaydanlıktaki kireçlerden kurtulmak için

Çaydanlığın haznesini su ile doldurduktan sonra 1 yemek kaşığı limon tuzu atın ve kaynatın. Kenarlarındaki kireç lekelerinin yok olduğunu göreceksiniz.

Tümünü Gör