bizimtarifler

Merhabalar Herkese!

Yayınlanma Tarihi: 26 Kasım 2021
imageMerhabalar Herkese! /> ornament

Merhabalar ben Burcu, Hepimizin evlere kapandığı süreçte beni çok mutlu eden bir işe girişirken buldum kendimi. Yemek yapmak. Yemek, benim için uzun zamandır sadece beslenme değil. Bence yemek; gıdadaki besinler, tat, aroma, paylaşma, sosyalleşme, ilham, bazen masadaki konuşma, bazen yaparken içinde bulunduğun ruh hali…

Deneyimsel ve beklentisizce çıktığım bu pişir, fotoğrafla, paylaş maceramda yolum “Bizim Tarifler” ile kesişti ve ben de burada bir yazar oldum. Yemek tariflerimi kimi zaman okuduğum bir kitaptan cümleyle kimi zaman güzel bir hikayeyle birleştirerek, adım adım sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Bizim tariflerle, sıcak sohbetlerin uzun sofralarda yol bulduğu, paylaştıkça çoğalan yemeklerle sevdiklerimizle birlikte kalabalık sofralarda buluşacağımız günleri iple çekiyorum.

‘’Bir şeylere başlamak için hazır olmayı ve koşulları mükemmelleştirmeyi bekleme ‘’ diyor. Amerikalı girişimci Marie Forleo. Mükemmelliği elden bırak başlangıçlara sarıl diyor aslında bizlere. Sizin de iyi gelen şey için korkusuzca adım atmanızı diliyorum. Bu sürekli ertelediğimiz bir eğitim, yeni bir enstrüman çalmak, yeni bir dil öğrenmek, aklınıza ne geliyorsa hepsi olabilir. Başlayın, gerisi yolda halloluyor. ✨

Ben de öyle yaptım, yapıyorum!

İnstagram hesabım olan ‘’Bhappybaker’ ’üzerinden paylaştığım tarifleri ve daha nicesinin olduğunu hatırlatarak hepinize kucak dolusu sevgiler!

Sağlıcakla kalın!

imageMissing Alt Text

Burcu Çinçin

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Tarifler

imageMissing Alt Text
Soframızın Baş Tacı Patates

Patates, patlıcangiller familyasından yumruları yenen otsu bitki türüdür. Patates sözcüğü Amerika yerlilerinin dilinden İspanyolca aracılığıyla çeşitli Avrupa dillerine geçmiş, Türkçeye İtalyanca ve Yunanca’dan girmiştir. Şeker hastalarına faydalıdır. Susuzluğu giderir. Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinde yararlıdır. Karaciğer şişliğini de giderir. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Damar şişliğinde faydalıdır. Sert bir şey yutulduğu zaman yabancı maddenin vücuda zarar vermeden çıkartılmasını sağlar. Patates yemek basur memesi, yanık ve çıbanların ağrılarını geçirir. Ana vatanı Amerika’dır.

imageMissing Alt Text
Patatesin çıtır çıtır kızarması için

Patatesi kızarttığınız yağa bir çay kaşığı sirke eklerseniz hem çıtır çıtır kızarır, hem de fazla yağ çekmez.

imageMissing Alt Text
Kızartma kokusunu engellemek için

Kızartma kokularının bütün eve yayılmaması için yağın içine bir iki dal maydanoz atın. Kokuyu ortadan kaldırdığını göreceksiniz.

imageMissing Alt Text
Hikayeli Yemekler: Arnavut Ciğeri

Arnavut Ciğer inin kökeni, on beşinci yüzyılda Rumeli den İstanbul’a göç eden Arnavutlara dayanmaktadır. Rivayete göre, adını Osmanlı’da yaşayan ve ucuz olduğu için ciğer tüketen Arnavutlardan almaktadır. Taş işçiliği meşhur olan Arnavutlar, bu ağır iş için enerjiye ihtiyaç duyarlardı. Gerekli enerjiyi karşılamak için ise diğer gıdalara göre daha ucuz olan ve tane hesabı ile satılan ciğeri tercih ederlerdi.

imageMissing Alt Text
Salçaların bozulmaması için

Kullandığınız salçaların bozulmamasını istiyorsanız, üzerini düzleştirerek biraz zeytin yağı ilave ederek uzun süre saklayabilirsiniz.

Tümünü Gör