Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Yayınlanma Tarihi: 17 Aralık 2021
imageMetabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler /> ornament

Ne diyetler, ne de spor! Kolay kilo vermek için en çok dikkat etmemiz gereken şey metabolizma hızımız… Metabolizma hızı kilo verip almamız konusunda büyük rol oynuyor. Yavaşlaması kilo almayı, hızlanması ise kilo vermeyi kolaylaştırıyor. İşte metabolizmayı hızlandırıp, kilo vermek için yapmanız gerekenler.

Metabolizma Hızı Nedir?

Metabolizmamız, vücudumuzun temel fonksiyonlarını devam ettirebilmek için, bir günde ihtiyaç duyduğumuz minimum enerji miktarıdır. Kişiden kişiye, bünyeden bünyeye değişiklik gösterir.

Metabolizma hızını etkileyen faktörler arasında yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, kullanılan ilaçlar, stres düzeyi, hastalıklar, uyku düzeni, fiziksel aktivitelerin düzeyi gibi pek çok faktör yer alır. Vücudumuzun kas oranını artırmak da metabolizmayı hızlandıran önemli etkenlerden biridir.

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları Nelerdir?

Egzersiz egzersiz egzersiz!

Metabolizma hızını artıran unsurların başında egzersiz geliyor. Günlük fiziksel aktivitelerinizi ne oranda artırırsanız, metabolizma hızınız da bir o kadar artacaktır. Ne demiştik? Ne kadar kas, o kadar metabolizma. Kas kütlenizi artacak sporlar yapmayı ihmal etmeyin.

Her derde deva: Bol su!

Gün içerisinde 2 litreden fazla su içmenin işe yaramadığı bir konu var mı? Bizce yok. Ne kadar su içersek o kadar sağlıklıyız. Bol su içmek vücudumuzdaki toksinleri kolayca atmamıza yardımcı olur ve metabolizmamızı da hızlandırır.

Acı biber düşman değil dost!

Acı biber tüketiminin metabolizmanızın hızını ne kadar artırdığınızı bir bilseniz, sofranızdan eksik etmezsiniz. Acı biber yediğimizde aşırı terlememizin sebebini biliyor musunuz? Çünkü kan dolaşımımızı, dolayısıyla metabolizma hızımızı katlanarak artırır da ondan. Bu da yağ yakımına ve ter atmamıza yardımcı olur. Sadece acı biber değil, zerdeçal, tarçın, zencefil gibi tüm baharatlar metabolizma dostu.

Yeterli uyku

Metabolizmayı hızlandırmak ve vücudun enerji düzeyini artırmak için düzenli ve yeterli uyku da hayati önem taşıyor. Güne erken bir saatte dinlenmiş bir bedenle başlamak gibisi var mı?

Metabolizma hızlandıran özel çay

Bazı özel karışımlar metabolizma hızını ikiye katlar. Biz bu karışımlardan en pratik ve en lezzetli olanı sizin için hazırladık. Bu çayı düzenli tüketerek metabolizma hızınızı artırabilirsiniz. İşte metabolizma hızlandıran çay tarifi…

Bol Protein

Metabolizmayı hızlandırmak için kas kütlemizi artırmamız gerektiğini konuşmuştuk. Bunun en uygun yolu da bolca protein tüketmek. Vücutta sindirilme süreleri uzun olduğundan doğrudan enerji kaynağı olarak kullanılamazlar. Vücut onu yapmak için çok kalori harcar. Bu da metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.