bizimtarifler

Salatalığın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 30 Aralık 2021
imageSalatalığın Sağlığa Faydaları Nelerdir? /> ornament

Salatalığın faydaları saymakla bitmez… Önce önemli bir bilgiyle başlayalım: salatalık genel olarak bir sebze olarak düşünülse de aslında bir meyvedir.

Yararlı besin maddeleri içermesinin yanı sıra, bazı durumların tedavisine ve hatta önlenmesine yardımcı olabilecek bazı bitki bileşikleri ve antioksidanlar içerir.

Ayrıca, kalorisi düşüktür ve iyi miktarda su ve çözünür lif içerir. Bu da onu susuzluğu gidermek ve kilo vermeye yardımcı olmak için ideal hale getirir.

Gelin şimdi salatalığın faydalarına yakından bakalım.

Besin Değeri Yüksektir

Salatalığın kalorisi düşüktür, ancak birçok önemli vitamin ve mineral içerir. 300 gram soyulmamış, çiğ salatalığın içindeki besin ve mineral değerleri şöyledir:

Kalori: 45
Toplam yağ: 0 gram
Karbonhidrat: 11 gram
Protein: 2 gram
Lif: 2 gram
C Vitamini: RDI’nin %14’ü
K Vitamini: RDI’nin %62’si
Magnezyum: RDI’nin %10’u
Potasyum: RDI’nin %13’ü
Manganez: RDI’nin %12’si

Ek olarak, salatalıkların su içeriği yüksektir. Hatta, salatalığın yaklaşık %96’sı sudan oluşur

Besin içeriğinden maksimum düzeyde yararlanmak için salatalık soyulmadan yenmelidir. Çünkü soymak, lif miktarını ve ayrıca belirli vitamin ve mineralleri azaltacaktır.

Antioksidan İçerir

Antioksidanlar, serbest radikaller olarak bilinen eşleşmemiş elektronlarla oldukça reaktif atomlar oluşturan kimyasal bir reaksiyon olan oksidasyonu bloke eden moleküllerdir.

Bu zararlı serbest radikallerin birikmesi, çeşitli kronik hastalıklara yol açabilir. Aslında serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stres, kanser ve kalp, akciğer ve otoimmün hastalıklarla ilişkilendirilir.

Salatalık, zararlı serbest radikallerin birikmesini önleyen ve kronik hastalık riskini azaltabilen flavonoidler ve tanenler de dahil olmak üzere antioksidanlar içerir.

Vücuttaki Nemi Destekler

Su, vücudunuzun işlevi için çok önemlidir ve çok sayıda önemli rol oynar

Yeterli su tüketmek fiziksel performanstan metabolizmaya kadar her şeyi etkilediğinden, bizim açımızdan hayati önem taşır.

Sıvı ihtiyacımızın çoğunu su veya diğer sıvıları içerek karşılarken, bazı insanlar toplam su alımlarının %40’ını yiyeceklerden alabilirler. Özellikle meyve ve sebzeler, diyetinizde iyi bir su kaynağı olabilir.

Salatalıkların yaklaşık %96’sı sudan oluştuğundan, özellikle hidrasyonu teşvik etmede etkilidirler ve günlük sıvı ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilirler.

Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir

Salatalık potansiyel olarak birkaç farklı şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir. Her şeyden önce, kalorileri düşüktür.

Her 104 gramı sadece 16 kalori içerirken, 300 gram salatalığın tamamı sadece 45 kalori içerir. Bu, kilo alımına neden olmadan bol miktarda salatalık yiyebileceğiniz anlamına gelir.

Salatalık, salatalara, sandviçlere ve garnitürlere tazelik ve lezzet katabilir ve ayrıca daha yüksek kalorili alternatiflerin yerine kullanılabilir. Ayrıca, salatalıkların yüksek su içeriği kilo vermeye de yardımcı olabilir.

Tüm salata ve sandviçlerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz salatalıklı lezzetlerimize ulaşmak için tıklayın!