Sofraların Altın Tozu

Yayınlanma Tarihi: 22 Ekim 2021
imageSofraların Altın Tozu /> ornament

Merhabalar, ben Tuğba namı diğer çeriyleyiz. Tariflerim ve köşe yazılarımı artık buradan da takip edebileceksiniz. Burada olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. İlk yazım için içinde bulunduğumuz pandemi döneminden dolayı sağlığımızı korumak ve mutluluğumuzu arttırmak için zerdeçal ve faydalarından bahsetmenin doğru olacağına karar verdim. Bedenimiz ve sağlığımız için evlerimizde kesinlikle bulundurmamız gereken bir baharat kendisi.

İnsanlığın kusursuz güzelliği arayışı tarihten bu yana hep aynı çizgidedir. Bu arayış onu farklı bitkilere ve farklı unsurlara götürmüştür. Hint safranı olarak da bilinen zerdeçalın da hikayesi biraz da bununla ilgili…

Geçmişte şifa ve güzellik çözümlerinde bulunan zerdeçal bugün hâlen insanların ilk tercihlerinden biri olarak bulunuyor.

Peki kısaca nedir bu baharatın hikayesi? Altın baharat…

Zerdeçal altın baharat olarak biliniyor. Hem içerisindeki renk hem de özellikleri sayesinde altın vurgusunu kazanan Zerdeçal;  kurkuminin ana kaynağı olarak biliniyor. Asya ikliminde yetişen ve özellikle Hindistan’da tarih öncesi çağlarda da bulunduğu bilinen Zerdeçal’ın faydaları çağlar öncesinden beri biliniyor.

Antik Mısır’ın kraliçelerinden akla genelde Nefertiti ve Kleopatra gelir. Güzellik alışkanlıklarıyla ve feminen tavırlarıyla da bilinen Mısır’ın kraliçeleri, zerdeçal kürleri de uygulayan tarihi kişiliklerdi. Aynı Hindistan’da da olduğu gibi güzellik kürleri ve karışımlarında kullanılan zerdeçalın, cilde iyi geldiğine inanan tarihi kişilikler böylece zerdeçalın da güzellik kürlerine dâhil olmasına sebebiyet verdi.

Cildimize olan faydalarından ziyade beden ve ruh sağlığına olan faydalarına değinmek istiyorum…

İltihap önleyici yani anti-enflamatuardır. Sahip olduğu antioksidan özellikten dolayı bakterilere karşı savaşır, hücrelerimizi korur ve zayıflamaya yardımcı olur. Odaklanmaya yardımcı olur, ağrı kesici özelliği vardır özellikle diş ve regli ağrılarına iyi gelir. İçinde bulundurduğu B6 vitamini sayesinde serotonin hormonunun salgılanmasını sağlar. Yani zerdeçal mutluluk verir. Bu yüzden depresyon gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

Nerdeyse her yemeğe ekleyebileceğiniz bu baharatı daha farklı şekilde tüketmek isterseniz buraya tarifini de bırakmış olduğum badem ya da inek sütü ile karışıp rengini zerdeçaldan alan ve altın rengine kavuşturan Altın Süt tarifimi de deneyebilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim…