bizimtarifler

Elma Konservesi Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

30 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Toz Şeker (1 Tatlı Kaşığı)
  • Elma (2 Kilogram)
  • Limon Suyu (1 Adet)

Elma Konservesi Nasıl Yapılır? Tarifi

Elma içerisindeki C, A, K, B6 ve E vitaminleri sayesinde antioksidan bir özelliğe sahiptir.  İçerisindeki C vitamini tükettiğimiz proteinlerin demir emilimini artırmaya ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardım eder. Günlük hayatta çiğ bir meyve olarak yoğun bir şekilde kullandığımız elmanın konserve hali de oldukça lezzetli. Kolay elma konservesi tarifi aşağıda yer almaktadır.

Hazırlanışı:

Adım 1

Elma konservesi yapımı için 2 kg elmayı eğer soymadan konserve yapacaksak iyice yıkayalım. Yıkadığımız elmaları ne çok büyük ne de çok küçük olmayacak şekilde küp küp doğrayalım. Bir limonun suyu ile iyice harmanlayalım.

 

 

Adım 2

Küp küp doğradığımız ve limonladığımız elmalarımızı kavanozlara yerleştirelim. Elmalarımız bitene kadar kavanozlarımızı doldurmaya devam edelim.

 

 

Adım 3

Elma ile doldurduğumuz kavanozlarımızın üzerine 1 tatlı kaşığı şeker ekleyelim. Eğer elmalarımız tatlı ise bir tatlı kaşığı şeker yeterli olacaktır, ancak elmalar ekşi ise şekeri kendi damak zevkimize göre biraz artırabiliriz.

 

 

Adım 4

Son olarak kavanozun içerisindeki elmalarımızın üzerine içme suyunu da ekleyip yeni kavanoz kapakları ile sıkıca kapatalım.  Tencerenin içerisine, kavanozların yarısına gelecek şekilde sıcak su ekleyip ocakta 10 dakika kaynatarak kavanozların vakumlanmasını sağlayalım. Oda sıcaklığında soğuttuğumuz elma konservelerini buzdolabında muhafaza ederek hemen tüketmeye başlayabiliriz.

 

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol