bizimtarifler

Tane Tane Pirinç Pilavı

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

40 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

4-6 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER

  Tane Tane Pirinç Pilavı Tarifi

  Her yemeğin yanına yakışan kurtarıcımız pirinç pilavı oldukça kolay bir tariftir. Çabuk, pratik ve tane tane yapabileceğiniz 4 ila 6 kişilik pirinç pilavı tarifi için gerekli malzemeler ve izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

   

   

  Malzemeler:

  • 2 su bardağı pirinç (400 gr)
  • 2 buçuk su bardağı sıcak su 500 gr)
  • 3 yemek kaşığı tereyağı (33 gr)
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ (13 gr)
  • Bir miktar tuz

   

   

  ADIM 1
  Pirinci bol su ile yıkıyoruz. Pilavımızın tane tane olması için pirincin nişastasını aktığından emin oluyoruz. Yıkadığımız pirinçleri güzelce süzüyoruz.

   

   

  ADIM 2
  Pilav tenceremize tereyağı ve sıvı yağımızı ekliyoruz. Tereyağı eridikten sonra yıkadığımız pirinçleri tenceremize ilave ediyoruz.

   

   

  ADIM 3
  Pirinçler sertleşene kadar 4-5 dakika kısık ateşte kavuruyoruz.

   

   

  ADIM 4
  Kavrulan pirinçlerin üzerine sıcak suyu ilave ediyoruz. İsterseniz bu aşamada et suyu ya da tavuk suyu kullanabilirsiniz. Elinizde bunlar bulunmuyorsa bir paket bulyonu döktüğünüz sıcak su içerisinde eritip suyu o şekilde de ilave edebilirsiniz.

   

   

  ADIM 5
  Suyu ekledikten sonra tuzunu da ilave edip tencerenin kapağını kapatıyoruz. Kısık ateşte pilavımızı 20 dakika kadar pişiriyoruz.

   

   

  ADIM 6
  Suyunu çeken pilavı ocaktan alıyoruz. Tencerenin kapağını açıp pilavın üzerine kağıt havlu ya da bir bez parçası serip kapağını tekrar kapatıyoruz. 10-15 dakika dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz.

  Pilavınızı şehriyeli yapmak istiyorsanız eğer şehriyeli pirinç pilavı tarifi için pirinci atmadan önce şehriyeleri tencerede kızarana kadar kavurmanız yeterli olacaktır.

  İlk Puanlayan Sen Ol