Vişne Reçeli

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

45 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

4-6 kişilik

Created with Lunacy

MALZEME KAPINA GELSİN!

  • Tuz (1 Silme Çay Kaşığı)
  • Toz Şeker (1 Kilogram)
  • Limon Suyu (0.5 Adet)
  • Tereyağı (1 Çay Kaşığı)
  • Vişne (1.5 Kilogram)
  • Tümünü Kaldır

Vişne Reçeli Tarifi

Sağlığımız için çok yararlı olan vişne, A ve C vitamini açısından çok zengin bir meyvedir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği ve sinir sistemimize iyi geldiği düşünülür. Aşırı ekşiliği nedeniyle genellikle mutfaklarımızda soslar ve tatlılarda kullandığımız bir meyvedir. Vişne reçeli, vişne şurubu, vişne suyu ve tart ve pastalarda kullanabiliriz. Kahvaltı sofralarımızı zenginleştirecek vişne reçeli nasıl yapılır sorusu için şu tarifi deneyebiliriz. 

Hazırlanışı: 

Adım 1
Vişnelerimizi yıkadıktan sonra çekirdeklerini çıkarıyoruz. Çekirdekleri çıkarılmış 1,5 kg vişneyi tencereye aldıktan sonra üzerlerine bir kilo şeker ekliyoruz. 

 

 

Adım 2
Vişnelerimizi ister bir gece beklettikten sonra istersek de bekletmeden hemen ocağa alarak pişirmeye başlayabiliriz.  

 

 

Adım 3
Şeker ekleyip bir süre beklettiğimiz vişnelerimizi artık pişirebiliriz.  Bekletmemize rağmen şekerler tam olarak erimediği için ilk etapta dibe çöken şekerlerin yanmaması içi ocağımızın gözünü en kısık ateşte açalım ve vişneleri pişirmeye başlayalım. Bu önemli bir püf noktadır.

 

 

Adım 4
Dibe çöken şekerler eridikten sonra artık ocağımızın ısı ayarını orta düzeye getirebiliriz. Reçel kaynama aşamasında iken bir çay kaşığı tereyağı eklersek, reçelimizin köpüklenip taşmasını önleyebiliriz.

 

 

Adım 5
Reçelimiz kaynamaya başladığında vişnelerin ezilip erimesini önlemek için kaşıkla karıştırmak yerine hafif hafif sallayarak meyvelerin karışmasını sağlayalım.

 

 

Adım 6
Reçel kaynayıp kıvam almaya başlayınca, içerisine yarım limon ve çay kaşığının ucuyla biraz tuz ekliyoruz. Böylelikle uyguladığımız bu
vişne reçelinin tarifi, üstün bir lezzete ulaşacak. 

 

 

Adım 7
Reçelimiz yaklaşık olarak 30 ila 45 dakikalık bir sürede kıvam almış ve hazır hale gelmiş olacaktır. Pratik bir şekilde hazırladığımız reçelimizi cam kavanozlara koyarak tüketebiliriz.

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol