bizimtarifler

Bembeyaz pilavlar için

Yayınlanma Tarihi: 22 Nisan 2021
imageBembeyaz pilavlar için /> ornament

Kar gibi beyaz pilavların sırrı çok basit. Pirinçler pişerken kaynayan suyunuza 3 damlacık limon sıkarsanız pilavınızın bembeyaz olduğunu göreceksiniz.

Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Çikolata Nasıl İcat Edildi? Çikolatanın Bulunuşu

Belki inanmayacaksınız ama, çikolatanın bulunuşu bugünden tamı tamına 4000 yıl öncesine dayanıyor. Kaynaklara göre çikolata ilk kez Meksika topraklarında kullanılıyor. Ama tahmin edin ne olarak? İçecek olarak! Yanlış duymadınız, çikolata ilk bulunduğunda bir yiyecek değil, içecek olarak tüketildi.

imageMissing Alt Text
Ekmeğin taze kalması için

Ekmeği kilitli buzdolabı poşetlerinde saklayın. Gün içerisinde tüketeceğiniz ekmeği kapalı kutuda, serin, karanlık ve kuru bir ortamda saklanmaya dikkat edin.

imageMissing Alt Text
Pastanızın meyveleri dibe çöküyorsa

Pastanızın kekike bir miktar mısır unu ilave ederseniz meyveler pişerken suları yoğunlaşır ve dibe çökmezler.

imageMissing Alt Text
Hikayeli Yemekler: Kruvasan

Bu hafta konuğumuz yavaş yavaş İstanbul’un ve Türkiye’nin her köşesini ele geçirmeye başlayan Kruvasan. Ama ülkemizde bu kadar popüler olmasında bizce hikayesinin büyük etkisi var, kan çekiyor olabilir. Kruvasan, uzun zamandır Fransız mutfağının değişmez bir öğesi olduğundan Fransa nın ulusal yiyeceği kabul edilse de, geçmişinin Avusturya mutfağına dayandığı söylenmektedir. Kruvasan kelimesi Fransızca “croissant“ kelimesinden alıntıdır. Croissant Fransızca‘da “büyüyen, gelişen, hilal (büyüyen ay), ay şeklinde çörek” anlamlarına gelmektedir. Kruvasanın geçmişiyle ilgili farklı rivayetler vardır. En bilinen ve birçok tarihçi tarafından da anlatılan rivayete göre, kruvasanın kökeni “kipferl” isimli başka bir mayalı hamur işine dayanmaktadır.

imageMissing Alt Text
Soğan doğrarken göz yaşarması

Soğan doğrarken gözlerinizin yaşarmasını önlemek için soğanı bir süre buzlukta bekletmelisiniz. Böylelikle hem kolayca doğrayabileceksiniz, hem de gözleriniz yaşarmayacak.

Tümünü Gör