Ürdün’de Çifte Kutlama: Dev Falafel Rekoru

Yayınlanma Tarihi: 22 Ekim 2021
imageÜrdün’de Çifte Kutlama: Dev Falafel Rekoru /> ornament

Bugün 12 Haziran Uluslararası Falafel Günü!

Tüm dünyada kutlanan bu özel günün şerefine tam da günün anlam ve önemine yakışır bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Falafelin çıkış noktası Orta Doğu coğrafyası olsa da günümüzde dünyanın çeşitli yerlerinde oldukça popülerleşmiş bir yiyecek haline geldiği söylenebilir; ancak elbette tüm dünyanın yakın markaja aldığı bu yiyecek, ne olursa olsun, Orta Doğu’nun adeta göz bebeği! Neden böyle söylediğimi az sonra daha iyi anlayacaksınız.

Belki bilenler vardır, 25 Mayıs Ürdün için önemli bir tarih. Ürdün halkı her yıl bu tarihte ülkelerinin bağımsızlığını kutluyor.

25 Mayıs 2019 Bağımsızlık Günü’nde ise Ürdün Hilton Dead Sea Resort & Spa bu kutlamalara farklı bir boyut kazandırdı! Farklı bir boyut kazandırmak derken, kelimenin tam anlamıyla bunu yaptı… Hilton ekibi, dünyanın en büyük falafelini yapıp yepyeni bir rekora imza atmak üzere kolları sıvadı!

45 dakikalık hummalı bir ekip çalışmasının ardından ortaya çıkan falafel, tamı tamına 101.5 kg ağırlığındaydı! Daha önceki denemelere kıyasla ağırlık açısından rakiplerine fark atmayı başaran bu falafel amacına ulaştı ve dünya rekoru kırarak Guinness Dünya Rekorları’na adını altın harflerle yazdırdı. 2021 yılı itibariyle Ürdün’de kırılan bu rekor hala iddiasını sürdürüyor. Öyle ki üzerinden iki yıl geçmiş olmasına karşın hala bu rekoru geçebilen bir ülke mevcut değil.

Hazırlanan bu dev falafelin ne kadar büyük ve ağır olduğunu gözünüzde canlandırabilmeniz için şöyle bir örnek vereyim: Bu falafel, 16 adet bowling topunun bir araya geldiği takdirde oluşturacağı ağırlıkla eşit ağırlıkta!

Bu haberin üzerine falafel yemek sanırım şart oldu… Hem bana hem de tüm falafel yiyeceklere afiyet olsun.

12 Haziran Uluslararası Falafel Günü kutlu olsun!

imageMissing Alt Text

Kitchen Notifications

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Karpuzdan Dekorasyon Olur Mu? Oluyormuş!

Siz hiç salonunuza, odanıza ya da evinizin herhangi bir köşesine dekoratif amaçla karpuz koymayı düşündünüz mü? Ben şahsen hiç düşünmemiştim, hala da düşünebilirmişim gibi hissetmiyorum; ancak görünen o ki herkes benimle aynı fikirde değil!

imageMissing Alt Text
Acısıyla Tatlısıyla… Çikolatadan Guernica!

Herkese merhaba!<br /> İlk yazımı yazıyor olmanın heyecanından ötürü, konuya hızlı bir giriş yapmadan önce sizlere bir merhaba demek istedim!<br /> Dilerim her bir yeni yazıda hep birlikte yemeklere, kültürlere, yaşanan son gelişmelere ve en önemlisi mutfağa dair çok keyifli yenilikler keşfederiz!

imageMissing Alt Text
Beyaz Çikolata, Çikolata Değildir!

Söz konusu çikolata olunca eminim sizde de akan sular duruyordur. Vücudun mutluluk hormonu salgılamasını sağlayan bu büyülü besin, küçükten büyüğe herkes için bir ‘’vazgeçilmez’’ desek sanıyorum yanılmış olmayız. Küçük yaşlardan itibaren hayatımıza girip yerini kolay kolay başkalarına kaptırmayan, tatlı krizlerimizin bir numaralı çözüm ortağı çikolataya dair de bilinmesi gereken önemli noktalar var tabii.

imageMissing Alt Text
Suşi Gecesine Davetlisiniz!

Tedbiri elden bırakmadan yeni normale resmen adapte olmaya başladık. Hayatımızdan hafta sonu yasakları, hafta içi kısıtlamaları, uzun süreli karantinalar geçti. Ne garip geliyor hala, değil mi?

imageMissing Alt Text
Patlıcanın Graffiti Hali

Görüntüsüyle hem merak uyandıran hem de iştah açan graffiti patlıcanlarla tanıştınız mı? Henüz tanışmamış olanları yazının devamını okumaya davet ediyorum!

Tümünü Gör