Domatesin Sağlığa Faydaları

Yayınlanma Tarihi: 30 Aralık 2021
imageDomatesin Sağlığa Faydaları /> ornament

Genellikle bir sebze olarak düşünülse de domates aslında patlıcan, biber ve patates ile birlikte itüzümü adıyla bilinen bir familyaya ait bir meyvedir. Boy boy, renk renk çeşitleri bulunur. Genelde kırmızı renkte olan domatesleri sarı, yeşil, mor, turuncu ve alacalı renklerde de bulabiliriz.

Her yemeğe yakışan ve tadına tat katan bu sebzenin -ya da yukarıda bahsettiğimiz gibi meyvenin- sağlığımıza sunduğu faydalar da saymakla bitmez. Biz yine de bu yazımızda bu faydaları sizler için sıralamak istedik. İşte domatesin sağlığımıza faydaları:

Kalbi korur

80 gramlık bir domates porsiyonu, bir yetişkinin günlük potasyum ihtiyacının yaklaşık %5’ini karşılar. Potasyum açısından zengin gıdaları tüketmek, felç ve kalp hastalığı riskini azaltır. Domatesler ayrıca likopen adı verilen ve domatese kırmızı rengini veren bir bileşik içerir, likopenin kardiyovasküler hastalık riskini azaltma potansiyeli de dahil olmak üzere, hakkında yapılmış pek çok araştırma var.

Gözleri korur

Domatesler karotenoidler adı verilen bir grup fitokimyasal içerir, bunlar arasında likopen, lutein ve beta-karoten bulunur. Bu bileşikler göz sağlığını korumak için önemlidir ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve diğer göz hastalıklarına karşı koruma sağlayabilir.

Sağlıklı cildi destekler

Domates dahil bitkilerde bulunan karotenoidler, cildimizdeki UV hasarını önlemeye yardımcı olabilir. 2006’da yapılan bir araştırma, 10-12 haftalık bir çalışmadan sonra, artan karotenoidlerin bir sonucu olarak güneş ışınlarına karşı duyarlılıkta bir azalma olduğunu buldu. Ancak bu, çok fazla domates yerseniz yanmayacağınız anlamına gelmez – UV hasarını önlemek için yönergeleri takip etmek ve güneşte dikkatli olmak yine de önemlidir.

Araştırmalar, domateslerin işlenmesinin ve pişirilmesinin besin değerlerini, özellikle antioksidan özelliklerini ve likopen bileşiklerine erişme yeteneğimizi artırabileceğini gösteriyor. Zeytinyağı sosu gibi bir yağ kaynağıyla birlikte domates yemek, bu koruyucu karotenoidlerinin emilimine yardımcı olur. Ayrıca, karotenoid içeriğinin çoğunun meyvenin kabuğunda bulunduğunu da unutmamak gerekir, bu nedenle meyveleri bütün olarak yemenin en faydalısı olabilir.

Kanın pıhtılaşmasını ve yaraların iyileşmesini destekler

Domates, kanın pıhtılaşması ve yara iyileşmesi için gerekli olan iyi bir K vitamini kaynağıdır. K vitamininin kemik ve kardiyovasküler sağlıkta da faydalı olabileceğine dair artan kanıtlar var.

Menopoz Belirtilerini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Nutrition Journal tarafından 2015 yılında yapılan bir araştırma, domates suyu alımının anksiyete, istirahat enerji harcaması ve kalp hızı gibi bazı menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu ortaya çıktı. Bu çalışma, sekiz hafta boyunca günde iki kez 200 ml tuzsuz domates suyu tüketen 40-60 yaşları arasındaki 95 kadın üzerinde gerçekleştirildi. Bu küçük bir deneme olsa da, sonuçlar cesaret verici ve daha fazla araştırmayı garanti ediyor.

Domates herkes için güvenli midir?

Meyve ve sebzelerin itüzümü ailesindeki solanin adı verilen bir bileşiğin, artritik durumları ve eklem ağrısını şiddetlendirebileceği yaygın olarak düşünülmektedir. Ancak bugüne kadar, yalnızca anekdot niteliğindeki kanıtlarla bu varsayımı destekleyecek hiçbir araştırma yoktur.

Domates alerjisi nadirdir, ancak alerjiniz varsa patlıcan ve patates gibi itüzümü ailesinin diğer bitkilerine tepki göstermeniz olasıdır.