bizimtarifler

Mayonezin Sırrı, Büyüsü, Öyküsü

Yayınlanma Tarihi: 12 Kasım 2021
imageMayonezin Sırrı, Büyüsü, Öyküsü /> ornament

Ünlü cheat day lezzetlerinin ortaya çıkış serüvenlerini inceleceyeceğimiz yazılarımda ilk konuğumuz, patates kızartmasının, sandviçlerin, burgerlerin ve daha birçok nefis lezzetin en önemli eşlikçisi: Mayonez.

Mayonez, çiğ yumurta sarısı ve bitkisel yağ karışımından oluşan bir çeşit soğuk sostur. Kızartmaların yanına sos olarak kullanılan mayonez aynı zamanda mezelerin, salataların ana yemeklerin ve sandviçlerin içerisinde de kullanılır.

Mayonezin keşfine dair birkaç rivayet vardır. Birine göre Bayonne’da ortaya çıkmış, bir başka rivayete göre ise 1589’da Fransa’da Mayenne Dükü için özel olarak icat edilmiştir. Ancak en çok bilinen rivayet; 28 Haziran 1759’da yani Fransa ve Britanya arasında geçen Yedi Yıl Savaşı’nın başlangıcında Richelieu Dükü tarafından ele geçirilen Balear Adalarından Minorca’nın başkenti Port Mahon’dan Fransa’ya getirildiğidir.
Hikayemize göre, Richelieu Dükü ünlü bir gurmedir ve limanın ele geçirilmesi şerefine bir kutlama tertip edilir. Kutlama için yemekleri hazırlayan şef, ziyafette balık tabağının yanına Dük’ün düşkün olduğu yumurta sarısı ile kremayı kullanarak bir sos yapmak ister. Fakat adada krema bulamaz ve kremanın yerine yumurtayı yağ ile birleştirir. Bu sostan çok memnun kalan Dük, beğendiği sosu fethettiği ada onuruna “Mahonnaise” olarak adlandırır.

Sizler de bu hikayeden etkilendiyseniz burada paylaştığım tarif ile cheat day yemeklerinizin yanında tüketebileceğiniz mayonezi kendi mutfağınızda yapabilirsiniz. Şimdiden sizlere afiyet olsun.