Mutfak Tartısı Nasıl Seçilir?

Yayınlanma Tarihi: 13 Aralık 2021
imageMutfak Tartısı Nasıl Seçilir? /> ornament

Mutfak tartısı veya mutfak terazisi yemek yapmayı seven kişiler için mutfakta olmazsa olmaz araç ve gereçlerin başında gelir. Bir tarifi uygularken göz kararı değil, birebir isabetli oranlarda tartma işlemi gerçekleştirmek için mutfak tartıları oldukça yardımcı olur.

Özellikle hassas oranlarda karışım gerektiren incelikli tarifler ya da diyet uygularken gereksinimlere göre istenen yiyecek miktarını ölçmek için çok kullanışlı bir araçtır. Avrupa’da yaygın olarak kullanılan birçok tarif, ağırlıkla ölçülen bileşenler içerir. Her ülkedeki aşçılar, mutfak terazilerini vazgeçilmez görürler.

Mutfağınız için bir tartı satın almadan önce, ihtiyaçlarınıza en uygun modeli seçmek için aşağıdaki 6 ipucuna mutlaka göz atın.

1. Analog mu, Dijital Tartı mı?

Temelde iki tür mutfak terazisi vardır. Analog veya mekanik terazi, ağırlığı dönen bir pim ile gösteren bir iç yaydan oluşur. Elektronik veya dijital teraziler ise pillerle çalışır ve ağırlığı dijital bir panelde gösterir. Ayrıca, bazı modeller veri depolayabilme de dahil olmak üzere çeşitli ek yeteneklere sahiptirler. Günümüzün mutfak terazilerinin çoğu dijital modellerdir.

2. Kapasite ve Hassasiyet

Bir mutfak terazisinde ne kadar kapasiteye ihtiyacınız olduğunu belirlemek için genelde hangi yiyecekleri tartacağınızı düşünün. Diğerleri ise İkinci büyük et parçaları ve bütün kümes hayvanları gibi daha ağır öğeleri tartmak için uygundur. Yani genel olarak ağır yiyecekleri mi yoksa hafif yiyecekleri mi tartacağınızı iyi düşünerek karar vermelisiniz.

3. Gelişmiş Dijital Özellikler

Dijital teraziler, hedeflerinize bağlı olarak faydalı bulabileceğiniz çok çeşitli özelliklere sahiptir. Bu tür avantajlar, makinenin pound, ons, gram ve kilogram dahil olmak üzere çeşitli ölçüm birimleri arasında geçiş yapma yeteneğini içerir. Bir başka yararlı özellik ise terazinin kabın ağırlığını (dara) dikkate almasını ve yalnızca içeriğin ağırlığını (net) göstermesini sağlayan dara işlevidir. Bazı modellerde ayrıca bir fırın zamanlayıcısı ve saati de bulunur.

Çeşitli yiyecekler için kalori okumaları ile programlanmış ölçekler bile vardır. Bu tür modeller, kendi tariflerinizi ve yemek girişlerinizi eklemenize izin verir ve bazılarının kalorilerinizi takip eden bir hafıza özelliği vardır.

4. Platform ve Konteyner

Platform boyutları değişir. Çeşitli yiyecekleri tartmak için yeterli alana sahip geniş bir platformu olan bir terazi almak genellikle iyi bir fikirdir. Ayrıca kuru ve ıslak malzemeler de dahil olmak üzere tartılacak yiyecekler için bir kaba sahip olan bir terazi seçin. Kolay temizlik için kabın çıkarılabilir olduğundan emin olun. Bazı modellerde, malzemeleri kolayca ölçmenizi sağlayan bir ölçüm kabı eki bulunur.

5. Okuması Kolay

Tüm dijital ekranlar aynı tasarlanmamıştır. Bazıları küçük ve okunması zordur. Bu nedenle mümkünse her modeli test edin ve büyük bir dijital ekran tercih edin. Ayrıca teraziyi tartılacak nesnelerle kapladığınızda gizlenmeyen ekranlara da bakın. Bazı terazilerin ekranı dışarı çekilerek daha kolay bir okuma sağlayan bir aparat şeklinde tasarlanmıştır.

6. Tasarım ve Depolama Kolaylığı

Tartıyı mutfak tezgahının üzerine koyacaksanız, mutfağınıza tam oturan ve güzellik katan estetik tasarımlı bir model seçmeniz önemlidir. Mutfağınıza şık bir görünüm katan ve paslanmaz çelikten oluşan çeşitli stiller mevcuttur.

Artık mutfak terazileri arasındaki tüm farkları öğrendiğinize göre, yemek pişirme deneyiminizi geliştiren ve diyet ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olan bir model satın alabilirsiniz.