Mutfakla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Yayınlanma Tarihi: 26 Kasım 2021
imageMutfakla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar /> ornament

Hazırsak mutfakla ilgili bütün ezberlerimizi bozuyoruz! Meğer ne çok yanlış bildiğimiz şey varmış bu mutfağa dair… Bu yazıyı okuduktan sonra doğru olduğundan emin olduğunuz pek çok bilginin aslında yanlış olduğu gerçeğiyle yüzleşeceksiniz, hazırlıklı olun. Haydi başlayalım…

Mantarı yıkamamak lazım

Yanlış! Fırçalayıp toprağını temizliyorsunuz, nemli bezle incitmeden hassas hassas siliyorsunuz falan ama, hiçbiri bol suyla yıkamanın yerini tutmaz. Tadı bozulur, kıvamını yitirir falan diye endişelenmenize de hiç gerek yok, zira mantarın % 90’ı zaten sudan ibaret. O yüzden sudan öyle çok etkilenme ihtimali de yok.

Süzülen makarna sudan geçirilir

Makarnayı bol su ile haşlayıp kalan suyu süzmek ve makarnayı akan sudan geçirerek adeta yıkamak, en sık yapılan hataların başında geliyor. Oysa ki makarna pişirirken yetecek kadar suda haşlamak ve makarnanın suyun tamamını çekmesini sağlamak en lezzetli makarnayı hazırlamak için olması gereken. Demleme yöntemi olarak bilinen bu teknik, makarnanın hem lezzetinin, hem de vitamin ve mineral değerlerinin içine hapsolmasını sağlar.

Sıvı yağ makarnanın yapışmasını önler

Tüm tariflerde, makarna ambalajlarındaki pişirme talimatlarında hep aynı mesajı görürüz: makarnaların birbirine yapışmaması için suyuna sıvı yağ eklenmesi gerektiği… Aman diyim bu hataya düşmeyin… Çünkü bu yöntem yağın kaynayan suyun üzerinde birikmesini ve makarnayı süzerken tüm hepsinin bu yağlı katmandan geçerek kayganlaşmasına neden olur. Bu da ekleyeceğimiz sosun makarnaya yapışmasına engel olur. Bunun yerine haşlanırken sık sık karıştırmak gibi bir çözüm bulabiliriz.

Kızartma yağını çok kızdırmak gerekir

Hayır, tam tersi! Sebzeleri kızartmaya oda sıcaklığındaki bir yağla başlayıp, sıcaklığı azar azar artırmak çok daha iyi bir sonuç almamızı sağlayacaktır. Bu kızartma işleminin süresini uzatacak, fakat kullanacağımız yağ oranını azaltacaktır. Üstelik her yere yağ sıçraması riskini de ortadan kaldıracağı için bizleri temizlik zahmetinden de önemli ölçüde kurtaracaktır. Bonus: sebzelerimizin -özellikle patateslerimizin- çok daha az yağ emmesini sağlayacaktır.

Yanan elimizi soğuk suya tutmalıyız

Yanlış! Başımıza en sık gelen bu mutfak kazasıyla baş etmenin yolu kesinlikle bu değil. O acıyı hissedince can havliyle ilk yaptığınız şey musluğu açıp elinizi soğuk suyun altına tutmak olur genelde. Halbuki bu zaten hasar görmüş cildimizi daha da hassaslaştırmaktan başka bir işe yaramaz. Yapmamız gereken; havluya sarılmış buzu ya da bir buz torbasını yanık yere doğrudan temas etmeyecek şekilde üstünde bekleterek soğumasını sağlamaktır.