Sezar Salatanın Öyküsü

image_rounded Bizim Tarifler
30 Ağustos 2021

Salataların en meşhuru Sezar Salata'yı sever misiniz? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. Peki ya ismini nereden aldığını biliyor musunuz? Cevabınız hayır ise sizi çok şaşırtacağız, hazır olun.

Sezar Salatanın Öyküsü ornament
30 Ağustos 2021

Salataların en meşhuru Sezar Salata’yı sever misiniz? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. Peki ya ismini nereden aldığını biliyor musunuz? Cevabınız hayır ise sizi çok şaşırtacağız, hazır olun.

Sezar Salatanın isminin Roma İmparatoru Jül Sezar’dan geldiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü uzaktan yakından ilgisi yok. Tavuk ve göbek salata, kruton adı verilen kıtır ekmek ile yapılan salatanın asıl alametifarikası ise çok özel sosu.

İsminin ise nereden geldiğiyle ilgili çok fazla rivayet var. Bunlardan birine göre salata ismini Amerika’daki Hotel Casesar’s Palace’ın sahibi ve şefi olan Caesar Cardini’den alıyor.

1924 yılının 4 Temmuz günü Amerika bağımsızlığını kutlarken mekan birden çok kalabalıklaşınca tüm yemek stoğu neredeyse tükenen Cardini, eline geçen malzemelerle deneysel bir salata yapar ve kendi adını veriyor…

Bu en güvenilir kaynaklardaki Sezar Salata öyküsü olduğu için biz inandık. Eğer sizin alternatif bir fikriniz varsa bizimle paylaşın!