Sezar Salatanın Öyküsü

Yayınlanma Tarihi: 18 Kasım 2021
imageSezar Salatanın Öyküsü /> ornament

Salataların en meşhuru Sezar Salata’yı sever misiniz? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. Peki ya ismini nereden aldığını biliyor musunuz? Cevabınız hayır ise sizi çok şaşırtacağız, hazır olun.

Sezar Salatanın isminin Roma İmparatoru Jül Sezar’dan geldiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü uzaktan yakından ilgisi yok. Tavuk ve göbek salata, kruton adı verilen kıtır ekmek ile yapılan salatanın asıl alametifarikası ise çok özel sosu.

İsminin ise nereden geldiğiyle ilgili çok fazla rivayet var. Bunlardan birine göre salata ismini Amerika’daki Hotel Casesar’s Palace’ın sahibi ve şefi olan Caesar Cardini’den alıyor.

1924 yılının 4 Temmuz günü Amerika bağımsızlığını kutlarken mekan birden çok kalabalıklaşınca tüm yemek stoğu neredeyse tükenen Cardini, eline geçen malzemelerle deneysel bir salata yapar ve kendi adını veriyor…

Bu en güvenilir kaynaklardaki Sezar Salata öyküsü olduğu için biz inandık. Eğer sizin alternatif bir fikriniz varsa bizimle paylaşın!

Salataların en meşhuru Sezar Salata'yı sever misiniz? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. Peki ya ismini nereden aldığını biliyor musunuz? Cevabınız hayır ise sizi çok şaşırtacağız, hazır olun.

Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Hikayeli Yemekler: Kruvasan

Bu hafta konuğumuz yavaş yavaş İstanbul’un ve Türkiye’nin her köşesini ele geçirmeye başlayan Kruvasan. Ama ülkemizde bu kadar popüler olmasında bizce hikayesinin büyük etkisi var, kan çekiyor olabilir. Kruvasan, uzun zamandır Fransız mutfağının değişmez bir öğesi olduğundan Fransa nın ulusal yiyeceği kabul edilse de, geçmişinin Avusturya mutfağına dayandığı söylenmektedir. Kruvasan kelimesi Fransızca “croissant“ kelimesinden alıntıdır. Croissant Fransızca‘da “büyüyen, gelişen, hilal (büyüyen ay), ay şeklinde çörek” anlamlarına gelmektedir. Kruvasanın geçmişiyle ilgili farklı rivayetler vardır. En bilinen ve birçok tarihçi tarafından da anlatılan rivayete göre, kruvasanın kökeni “kipferl” isimli başka bir mayalı hamur işine dayanmaktadır.

imageMissing Alt Text
Bayat ekmek nasıl tazelenir?

Bayatlayan ekmeğin üzerine hafifçe su serpin ve kuruyana kadar (5 dakika civarı) fırına atın. Çıkınca taptaze olduğunu göreceksiniz.

imageMissing Alt Text
Kahveyi taze saklamak için

Satın aldığınız kahveyi taze saklamak istiyorsanız cam kavanoza boşaltıp içine iki adet kesme şeker atın. Ağzını sıkıca kapatın. Kahvenizin taze kaldığını göreceksiniz.

imageMissing Alt Text
Bozulmayan muzlar için

Muzların sap kısımlarını streç filmle sarın. Çok daha uzun süre tazeliğini ve lezzetini koruyacağını göreceksiniz.

imageMissing Alt Text
Daha lezzetli hamur kızartmaları için

Hamur kızartmanızın lezzetini artırmak için hamura eklediğiniz kabartma tozunun içine biraz toz şeker katın.

Tümünü Gör