bizimtarifler

Ezme Turşusu Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

60 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Maydanoz Demet (0.5 Adet)
  • Biber (1 Kilogram)
  • Sarımsak (2 Baş)
  • Acı Biber (10 Adet)
  • Dereotu (0.25 Adet)
  • Domates (3 Kilogram)
  • Zeytinyağı (0.5 Su Bardağı)

Ezme Turşusu Nasıl Yapılır? Tarifi

Ezme turşusu sofralarımızda yer alan ve her çeşit yemeğin yanında zevkle tükettiğimiz bir turşu çeşididir. Aromatik ve açı çeşnisi ile ağzımızın tadını yerine getirir. Özellikle farklı baharat ve acı biber ile tatlandırılmış ezme turşusu çeşitleri iştahımızı açar. Acı sevenlere özel ezme turşusu tarifi aşağıdaki gibidir.

Hazırlanışı:

Adım 1

Ezme turşusu yapımı için domateslerin, kıl biberlerin ve 10 adet acı biberin saplarını ayıkladıktan sonra iyice yıkıyoruz ve sularını süzdürmek için bir kenara alıyoruz. Sarımsakların da kabuklarını soyup onları da bir kenara alıyoruz.

 

 

Adım 2

Kıl biberlerin ve acı biberlerin tamamını ne çok büyük ne de çok küçük olacak şekilde doğruyoruz. Domateslerimizi rondodan geçiriyoruz ve biberlerle domatesleri bir kapta birleştiriyoruz.

 

 

Adım 3

2 baş sarımsağı ve yarım demet maydanozu da ince ince doğrayıp ekledikten sonra yarım su bardağı zeytinyağını, 4 yemek kaşığı kaya tuzunu ve 2 su bardağı sirkeyi de ekleyip iyice karıştırıyoruz.

 

 

Adım 4

Bütün malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra turşumuz tuzunu alıp sulanmaya başlayınca kavanozlamaya geçebiliriz.

 

 

Adım 5

Turşularımızı kavanoza koyduktan sonra aroma vermesi için üzerine bir iki dal dere otu yerleştirerek turşularımızın ağzını sıkıca kapatıyoruz. Turşumuzu yaptıktan sonra bir iki gün içerisinde tüketmeye başlayabiliriz.

 

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol