bizimtarifler

Limon Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

17 dk.

Zorluk

Kolay

Porsiyon

4-6 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Limon (750 Gram)
  • Limon Suyu (1 Adet)
  • Kavanoz (2 Adet)
  • Tane Karabiber (5 Adet)
  • Kaya Tuzu (2 Yemek Kaşığı)
  • Zeytinyağı (0.5 Su Bardağı)

Limon Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır? Tarifi

C vitamini deposu olan limon vücudumuz için şifa kaynağıdır. Mutfaklarımızda çok önemli bir yere sahip olan limonu, zeytinyağlı yemeklerde, salata soslarında ve içeceklerin aromalandırılmasında sıklıkla kullanırız. Limon severler için hazırladığımız limon turşusu tarifi ve detayları aşağıda verilmiştir.

Hazırlanışı:

Adım 1
Limon turşusu yapımı için 750 gr limonu kabukları ile kullanacağımız için iyice yıkıyoruz. Limonlarımızın iki başından küçük parçaları kesip aldıktan sonra istersek tamamını dörde bölerek istersek de yuvarlak yuvarlak keserek hazırlıyoruz.

 

 

Adım 2
Limonlarımızı dilimledikten sonra bir kiloluk kavanozumuzu yarıya kadar limonla dolduruyoruz. Sonra beş 5-6 tohum tane karabiber ekliyoruz. Üzerine bir yemek kaşığı kaya tuzunu da ekledikten sonra geri kalan limonlarımızı da kavanoza dolduruyoruz.

 

 

Adım 3

Ardından üzerine 5-6 tohum daha tane karabiber ekliyoruz. 1 yemek kaşığı tuzu, 1 limonun suyunu ve yarım su bardağı zeytinyağını da ekledikten sonra kavanozumuzun kapağını sıkıca kapatıyoruz.

 

 

Adım 4

Limon turşumuz yaklaşık 4-5 gün içerisinde yenmeye hazır olacaktır.  Bu lezzetli turşuyu salatalarımızda ve yemeklerimizin yanında tüketebiliriz.

 

 

Adım 5
Limon turşumuzu zeytinyağı ve karabiber koymadan sade olarak da aynı yöntemle yapabiliriz.

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol