bizimtarifler

Karnabahar Turşusu Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

30 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Toz Şeker (1 Tatlı Kaşığı)
  • Sirke (2 Su Bardağı)
  • Sarımsak (2 Baş)
  • Limon Tuzu (1 Tatlı Kaşığı)
  • Kaya Tuzu (5 Yemek Kaşığı)
  • Karnabahar (3 Kilogram)

Karnabahar Turşusu Nasıl Yapılır? Tarifi

Karnabahar sağlıklı bir beslenme açısından mutfaklarımızda önemli bir yere sahiptir. Karnabaharla birçok değişik yemek yapabileceğimiz gibi salata ve turşularımızda da karnabahar kullanabiliriz. Karnabahar sevenler vereceğimiz lezzetli karnabahar turşusu tarifi detayları şu şekilde.

Hazırlanışı:

Adım 1
Karnabahar turşusu nasıl yapılır? Öncelikle turşumuzu hazırlamak için karnabaharları kökünden ayırdıktan sonra iyice yıkıyoruz ve bir kenara alıyoruz.

 

 

Adım 2

2 baş sarımsağı da kabuklarından ayırıyoruz ve sarımsakların aromasını suya daha iyi vermesi için ikiye bölüyoruz.

 

 

Adım 3

Bir kabın içine 2 su bardağı elma ya da üzüm sirkesini, 5 yemek kaşığı kaya tuzunu, 1 tatlı kaşığı limon tuzunu ve 1 tatlı kaşığı şekeri ve su ekleyerek karıştırıyoruz. Tuz, şeker ve limon tuzu eridikten sonra turşumuzu hazırlamaya başlıyoruz.

 

 

Adım 4

Hazırladığımız malzemeye uygun bir kavanozun altına ilk önce bir sıra sarımsak diziyoruz. Üzerine bir sıra karnabahar yerleştiriyoruz ve hazırladığımız tüm malzemeler bitene kadar bu işlemi tekrarlıyoruz.

 

 

Adım 5

Karnabaharları doldurduğumuz kavanozun üzerine son olarak hazırladığımız sirkeli suyu da ekliyoruz. Hazırladığımız sirkeli su kavanozu tam doldurmaz ise turşumuzun üzerini geçecek şekilde saf su ilavesi yapıyoruz. Turşumuz bir ay içinde yemeye hazır olacaktır.

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol