Veganlık ve Vejetaryenlik Arasındaki Fark Nedir?

Yayınlanma Tarihi: 17 Aralık 2021
imageVeganlık ve Vejetaryenlik Arasındaki Fark Nedir? /> ornament

Bu yazımızda halk arasında sürekli karıştırılan iki kavrama bir açıklık getirelim istedik. Son yıllarda adını her zamankinden fazla duyduğumuz veganlık ve vejetaryenlik müesseseleri arasındaki fark aslında oldukça basit ve net.

Vejetaryen kelimesi Fransızca kökenlidir. TDK’ye göre vejetaryen, “Etyemez” kimselere denir. Vejetaryenlik ya da etyemezlik, daha çok etik sebepler başta olmak üzere, çeşitli nedenlerle et, balık, kümes hayvanları tüketmemeye deniyor. Sadece beslenmeyi değil, giyimden günlük hayatta kullanılan ürünlere kadar hayvanların kendisinden üretilen ürünleri kesinlikle tüketmiyorlar.

Veganlar ise, et tüketmemenin yanısıra, ayrıca hayvanların ürettiği yumurta, süt, bal vb. ürünleri de yemiyorlar. Bunun yanı sıra hayvanlardan, hayvanların ürünlerinden üretilen ya da hayvanlar üzerinde test edilen türlü kozmetik ve temizlik ürünlerini de kullanmayı kesinlikle reddediyorlar. TDK, “Vegan”ları “Katı vejetaryenler” olarak açıklıyor.

Bu iki kavram arasındaki farkı daha açık şekilde ifade edecek olursak, vejetaryen tavuklu pilav yemez ama omlet yer. Öte yandan bir vegan ise tavuklu pilavı yemediği gibi, tavuk yumurtasından yapılan omleti yemeyi de reddeder.