bizimtarifler

Yeşil Domates Turşusu Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

30 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Toz Şeker (1 Tatlı Kaşığı)
  • Sirke (2 Su Bardağı)
  • Sarımsak (3 Bağ)
  • Limon Tuzu (1 Tatlı Kaşığı)
  • Kaya Tuzu (4 Yemek Kaşığı)
  • Acı Biber (10 Adet)
  • Yeşil Domates (3 Kilogram)

Yeşil Domates Turşusu Nasıl Yapılır? Tarifi

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan salatalarda ve neredeyse her yemekte kullanıldığımız domates, kış hazırlıklarımızı yaparken de önemli bir yere sahiptir. Her halini severek tükettiğimiz domatesin yeşil hali de turşularda muhteşem bir lezzet olarak ortaya çıkmaktadır. Lezzetiyle damaklarda iz bırakan yeşil domates turşusu tarifi tam aşağıda verilmiştir.

Hazırlanışı:

Adım 1

Yeşil domates turşusu yapımı için öncelikle 3 kg domatesi iyice yıkayalım. Yıkadığımız domateslerin hepsini dört parça halinde keselim. Doğradığımız domatesleri kenara alalım ve 3 baş sarımsağı da kabuklarından ayıklayalım.

 

 

Adım 2

3 kg yeşil domatese uygun bir kavanoz alalım ve turşumuzu kurmaya başlayalım. Kavanozumuzun altına bir sıra sarımsağı dizelim ve üzerine bir sıra domates ekleyelim. Bütün domateslerimiz ve sarımsaklarımız bitinceye kadar bu işlemi yapalım. Kavanoz dolduktan sonra sirkeli sosunu hazırlayalım.

 

 

Adım 3

Bir kabın içine 2 su bardağı elma ya da üzüm sirkesini, 4 yemek kaşığı kaya tuzunu, 1 tatlı kaşığı limon tuzunu, 1 tatlı kaşığı şekeri ve su ekleyerek karıştıralım. Tuz, şeker ve limon tuzu eridikten sonra hazırladığımız sirkeli suyu yeşil domateslerin üzerine ekleyelim.

 

 

Adım 4

Hazırladığımız sirkeli su kavanozu tam doldurmazsa turşumuzun üzerini geçecek kadar su ilave edelim. Yarım demet maydanozu da kavanozumuzun ağzına yerleştirelim ve kavanozumuzun kapağını sıkıca kapatalım. Turşumuz bir ay içinde yemeye hazır olacaktır.

 

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol