bizimtarifler

Portakal Kabuğu Reçeli

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

40 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

4-6 kişilik

Created with Lunacy
MALZEMELER
  • Şeker (3 Su Bardağı)
  • Limon (0.5 Adet)
  • Portakal Suyu (2 Su Bardağı)
  • Portakal (6 Adet)
  • Tereyağı (1 Çay Kaşığı)

Portakal Kabuğu Reçeli Tarifi

Portakal tadı, kokusu ve aromatik özelliği ile çok güzel bir kış meyvesidir. Barındırdığı C vitamini kış aylarında bizi soğuk algınlığına karşı korumaya yardımcı olurken mutfaklarda da tatlıların baştacıdır. Portakalı tatlı soslarında, keklerde, kurabiyelerde, reçellerde ve meyve sularında severek kullanırız. Portakal kabuğu reçeli de severek tükettiğimiz bir reçeldir. Portakal kabuğu reçeli tarifi hem çok kolay hem de çok lezzetli.

Hazırlanışı:

Adım 1
6 tane büyük boy ve kalın kabuklu portakalı bol su ile yıkadıktan sonra kurulayalım. Portakal kabuklarını soyduktan sonra içerisindeki beyaz kısmı ince bir şekilde kesip alalım ve portakal kabuklarını kibrit çöpü şeklinde ince ince keselim. Bütün kabukları bu şekilde kesip bitirdikten sonra kabukları uygun bir tencereye alalım.

 

 

Adım 2
Kabukların üzerine su doldurarak tenceremizi ocağa alalım ve ara sıra karıştırarak 10 – 15 dakika haşlayalım.

 

 

Adım 3
Haşladığımız kabukları süzdürüp buzlu su içerisinde şoklayalım. Şoklama işleminden sonra üzerlerine yine bol su koyarak bir süre bekletelim ve bu işlemi kabukların acı suyunun çıkması için 4 – 5 kez tekrarlayalım.

 

 

Adım 4
Portakal kabuğu reçeli için daha önceden kabuklarını soyduğumuz portakalların üzerindeki zarları alarak hepsini küp şeklinde doğrayalım. 

 

Adım 5
Doğramış olduğumuz portakalları tenceremize alalım. Portakal kabuklarını da üzerine ekledikten sonra 3 su bardağı şekerimizi de ilave edip bu şekilde bir gece bekletelim.

 

 

Adım 6
Bekletmiş olduğumuz portakal kabuklu karışımın üzerine 2 su bardağı portakal suyunu ekleyelim. Dikkatli bir şekilde karıştıralım ve ocağın üzerine alalım. 

 

 

Adım 7
Ocağın üzerindeki reçelimiz kaynamaya başladığında 1 çay kaşığı tereyağını ekleyerek ocağın altını kısa bir süre kapatalım.

 

 

Adım 8
Bu işlemi reçel kıvam alana kadar birkaç kez tekrarlayalım. Böylece reçelimiz güzel bir kıvamda ve lezzette olacaktır.

 

 

 Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol