Yeşil Erik Turşusu Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

30 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy

MALZEME KAPINA GELSİN!

  • Limon (1 Adet)
  • Sarımsak (1 Baş)
  • Kaya Tuzu (4 Yemek Kaşığı)
  • Erik (2 Kilogram)
  • Tümünü Kaldır

Yeşil Erik Turşusu Nasıl Yapılır? Tarifi

Yeşil erik içerdiği yüksek orandaki C vitamini sayesinde bağışıklığımızı güçlendirebilir. İçerisindeki C vitamini, demir emilimini kolaylaştırdığı için genellikle kırmızı et ve yumurta tüketimi sonrasında yenilmesi tavsiye edilir. Bu özelliği kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Yemeklerimizin yanında turşu olarak da tüketebileceğimiz yeşil erik turşusu tarifi ise oldukça kolay.

Hazırlanışı:

Adım 1

Erik turşusu yapımı için 2 kg yeşil eriği ayıklayıp yıkıyoruz. İstersek eriklerin hepsinin üzerine bıçakla bir çizik atabiliriz. Bunu yapmasak da olur ancak eriklerimize çizik atarsak eriklerimiz tuzu ve limonu içine daha güzel çekecektir ve erik turşumuz daha aromalı bir turşu olacaktır.

 

 

Adım 2

2 kg’lık uygun bir kavanozun dibine bir miktar sarımsak diziyoruz ve önceden dilimlediğimiz limonumuzdan bir iki dilim ekledikten sonra eriklerimizi üzerine diziyoruz. Bütün eriklerimizi kavanoza dolduruncaya kadar bu işlemi sırayla tekrarlıyoruz.

 

 

Adım 3

Kavanoz dolduktan sonra üzerine 4 yemek kaşığı kaya tuzunu da ekliyoruz ve eriklerin üzerini geçecek kadar suyu da kavanoza ekleyerek, kavanozun kapağını sıkı bir şekilde kapatıyoruz. Erik turşumuz yaklaşık 20 – 25 gün içerisinde yenmeye hazır olacaktır.

 

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol