bizimtarifler

Yumurta pişti mi pişmedi mi?

Yayınlanma Tarihi: 1 Nisan 2021
imageYumurta pişti mi pişmedi mi? /> ornament

Yumurtanın piştiğinden emin olmak için yumurtayı mermer tezgah üzerinde topaç gibi döndürün. Eğer zorlanmadan defalarca kendi etrafında dönebiliyorsa pişmiştir. Pişmeyen yumurta birkaç tur sonra duracaktır.

Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Kar beyaz danteller için

Dantellerinizin ilk günkü kadar beyaz olması için yıkamadan önce kaynamış süte batırın. Bembeyaz bir renk kazandıklarını göreceksiniz.

imageMissing Alt Text
Bayatlamış ekmekler için

Bayatlamış ekmeklerin üzerine su serpin ve folyo kağıda sarıp 5-10 dakika fırınlayın. Böylece taptaze olacaktır.

imageMissing Alt Text
Öğün arası atıştırmalık

Öğünler arasında acıktığınızda kuru erik yiyin. Kan şekerinin düşmesini engeller.

imageMissing Alt Text
Hikayeli Yemekler: Kruvasan

Bu hafta konuğumuz yavaş yavaş İstanbul’un ve Türkiye’nin her köşesini ele geçirmeye başlayan Kruvasan. Ama ülkemizde bu kadar popüler olmasında bizce hikayesinin büyük etkisi var, kan çekiyor olabilir. Kruvasan, uzun zamandır Fransız mutfağının değişmez bir öğesi olduğundan Fransa nın ulusal yiyeceği kabul edilse de, geçmişinin Avusturya mutfağına dayandığı söylenmektedir. Kruvasan kelimesi Fransızca “croissant“ kelimesinden alıntıdır. Croissant Fransızca‘da “büyüyen, gelişen, hilal (büyüyen ay), ay şeklinde çörek” anlamlarına gelmektedir. Kruvasanın geçmişiyle ilgili farklı rivayetler vardır. En bilinen ve birçok tarihçi tarafından da anlatılan rivayete göre, kruvasanın kökeni “kipferl” isimli başka bir mayalı hamur işine dayanmaktadır.

imageMissing Alt Text
Metabolizmanızı hızlandırmak için

İçme suyunuza nane yaprakları, salatalık ve limon dilimleri ekleyebilirsiniz. Bu suyu gün içinde özellikle öğünlerden önce tüketmeye özen gösterin.

Tümünü Gör