Yeni Bir Serüven

Yayınlanma Tarihi: 22 Ekim 2021
imageYeni Bir Serüven /> ornament

Herkese merhaba, yaklaşık 10 yıl önce, 20′ li yaşlarımın başında yeni mezun bir endüstri mühendisi iken bir iki iş tecrübesinden sonra aslında istediğim şeyin kesinlikle yemek yapmak olduğuna karar verdim.

Bana huzur veren ve çok sevdiğim yemek yapmanın inceliklerini öğrenmek, eğitimini almak ve profesyonel insanlarla çalışmanın ayrıcalığını yaşayabilmek için Mutfak Sanatları Akademisi’nde Profesyonel Aşçılık eğitimi aldım.

Profesyonel mutfaklarda 8 yıl devam ettirdiğim çalışmalarımı oğlumuzun müjdesi ile noktaladım.

Bugün ise Muğla’da doğayla iç içe bir yaşam sürerken, bir anne olarak, eşim ile birlikte oğlumuzu büyütmenin keyfini yaşıyorum…

Bir yandan da bahçemizden ve yerel üreticilerden temin ettiğim doğal ürünleri ve bu ürünlerle yaptığım farklı lezzetleri sizlerle paylaşıyorum.

Bu esnada yolumuzun kesiştiği ‘Bizim Tarifler’ ile sizlerle daha yakın olacağımıza inanıyorum. Ünlü şef Anthony Bourdain ‘Yemek bir toplumun ham maddesidir’ der. Ben de sizlerin sofralarınızı bazen bir tarif ile, bazen bir kitap ile, bazen de farklı mekanlar ile güzelleştirmeye çalışacağım.

Yeni bir serüven, yeni tatlar, yeni maceralar…

Sofralarınızda buluşmak dileği ile…

Sevgiler.

imageMissing Alt Text

Nodok Kitchen

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Tarifler

imageMissing Alt Text
Kararmayan Patlıcanlar için

Patlıcanlarınızın kararmasından şikayetçiyseniz alacalı şekilde soyduktan sonra birkaç damla limon sıkılmış suda bekletin. Böylece kararmayacaklarını göreceksiniz.

imageMissing Alt Text
Ürdün’de Çifte Kutlama: Dev Falafel Rekoru

Bugün 12 Haziran Uluslararası Falafel Günü!

imageMissing Alt Text
Çikolata sosunun sırrı

Eritilmiş çikolatayı sos olarak dökeceğiniz zaman biraz tereyağı ekleyin. Bu hem lezzeti artıracaktır, hem de çikolatayı yumuşatır.

imageMissing Alt Text
Dillere Dolanan Spagetti

Makarnanın tarihçesi incelendiğinde iki farklı yaklaşım göze çarpmaktadır. Bunlardan ilki, makarnanın ilk kez M.Ö. 1700–1100 yılları arasında Çinliler tarafından yapıldığı ve 1292 yılında ünlü gezgin Marco POLO tarafından keşfedilerek günümüzde makarnanın anavatanı olarak kabul edilen İtalya’ya getirildiğidir. Diğer görüş ise, İtalyanların makarnayı Araplardan aldığı yönündedir. Ortadoğu ile ticaret yapan İtalyanların o zamanlar “el-rişta” günümüz mutfağında ise “erişte” olarak adlandırılan yiyeceği kendi ülkelerine götürdüğüdür.

imageMissing Alt Text
Vegan Beslenmenin Faydaları

Vegan beslenme nedir? Nasıl uygulanır? Vegan beslenmenin vücudumuza faydaları nelerdir? Veganlık günden güne daha fazla kişinin benimsediği bir yaşam tarzı haline geldi. Bu da anlamına ve uygulama yöntemlerine dair git gide büyüyen bir merak uyandırıyor. Bu yazımızda bu merak unsurlarını yanıtlamaya çalışacağız.

Tümünü Gör