Sivri Biber Turşusu Nasıl Yapılır?

İlk Puanlayan Sen Ol
imageMissing Alt Text

Süresi

30 dk.

Zorluk

Orta

Porsiyon

8-10 kişilik

Created with Lunacy

MALZEME KAPINA GELSİN!

  • Tuz (1 Yemek Kaşığı)
  • Toz Şeker (2 Tatlı Kaşığı)
  • Sirke (2 Su Bardağı)
  • Sarımsak (3 Baş)
  • Kavanoz (1 Adet)
  • Limon Tuzu (2 Tatlı Kaşığı)
  • Kırmızı Tatlı Biber (3 Kilogram)
  • Tümünü Kaldır

Sivri Biber Turşusu Nasıl Yapılır? Tarifi

Hemen hemen tüm yemeklerde ve salatalarda severek tükettiğimiz acı, tatlı farklı türde ve isimde olan biberlerin turşu hali de vardır. Özellikle de acı sevenler için bu biber turşusu tarifimiz oldukça lezzetlidir. Zengin bir lezzete sahip olan sivri biber turşusu tarifi aşağıda yer almaktadır.

Hazırlanışı:

Adım 1

Sivri biber turşusu yapımı için 3 kg sivri biberi yıkayıp saplarından ayırıyoruz. Sonra biberlerimizin üzerine bıçak yardımı ile küçük çizikler atıyoruz ve bu işlemi bitirdikten sonra biberlerimizi bir kenara alıyoruz. Üç baş sarımsağımızı da ayıklayıp onları da kenara alıyoruz.

 

 

Adım 2

Biberlerimizi derin bir kabın içine alın ve üzerlerine 2 su bardağı sirkeyi, (elma ya da üzüm sirkesi) 2 tatlı kaşığı şekeri, 4,5 yemek kaşığı tuzu, 2 tatlı kaşığı limon tuzunu ekleyip bir kaşık yardımı ile bütün malzemelerin birbirine karışmasını sağlıyoruz.

 

 

Adım 3

Suyunu eklemeden ara ara karıştırıyoruz ve biber turşumuzu, asitli gazlarının dışarı çıkması için birkaç saat oda sıcaklığında bekletiyoruz.

 

 

Adım 4

Birkaç saat oda sıcaklığında beklettiğimiz sivri biber turşumuzu kavanozlarken öncelikle altına bir sıra sarımsak diziyoruz. Sonra bir sıra biber yerleştiriyoruz ve önceden hazırlamış olduğumuz bütün malzemeleri kavanoza bu şekilde dolduruyoruz.

 

 

Adım 5

Ardından biberleri marine ettiğiniz kabın dibinde kalan sirkeli suyu da kavanoza alıyoruz. Bütün bu işlemler bittikten sonra turşumuzun üzerine aldığı kadar suyu ekleyip kavanozumuzun ağzını sıkıca kapatıyoruz. Sivri biber turşumuz bir ay içerisinde yemeye hazır olacaktır.

 

 

Afiyet olsun.

İlk Puanlayan Sen Ol