Yağ lekesi

Yayınlanma Tarihi: 26 Nisan 2021
imageYağ lekesi /> ornament

Yağ lekelerinin üzerine mısır unu koyarak 10 dakika bekletin. Sonrasında lekeli bölgenin üzerindeki unu elektrikli süpürge ile çekin. Lekenin yok olduğunu göreceksiniz.

Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Bu Yiyeceklere Dikkat! İşte Metabolizmayı Yavaşlatan Yiyecekler

İstediğimiz kiloya ulaşabilmek ve onu korumak için diyet ve spordan çok daha büyük önem taşıyan bir etken var: Metabolizma hızımız… Metabolizmamız ne kadar hızlı olursa o kadar kolay kilo verir, ne kadar yavaş olursa da o kadar hızlı kilo alırız. O sebeple metabolizmamızı hızlandırmanın yollarını keşfetmeli ve uygulamalıyız.

imageMissing Alt Text
Veganlık ve Vejetaryenlik Arasındaki Fark Nedir?

Bu yazımızda halk arasında sürekli karıştırılan iki kavrama bir açıklık getirelim istedik. Son yıllarda adını her zamankinden fazla duyduğumuz veganlık ve vejetaryenlik müesseseleri arasındaki fark aslında oldukça basit ve net.

imageMissing Alt Text
Tane tane pilav için

Pilavınızın kurumaması ve tane tane olması için pirinci kısık ateşte kavurursanız pirinçleriniz kurumadan kavrulacaktır ve bu da pilavınızın kupkuru olmasını önleyecektir.

imageMissing Alt Text
Hikayeli Yemekler: Kruvasan

Bu hafta konuğumuz yavaş yavaş İstanbul’un ve Türkiye’nin her köşesini ele geçirmeye başlayan Kruvasan. Ama ülkemizde bu kadar popüler olmasında bizce hikayesinin büyük etkisi var, kan çekiyor olabilir. Kruvasan, uzun zamandır Fransız mutfağının değişmez bir öğesi olduğundan Fransa nın ulusal yiyeceği kabul edilse de, geçmişinin Avusturya mutfağına dayandığı söylenmektedir. Kruvasan kelimesi Fransızca “croissant“ kelimesinden alıntıdır. Croissant Fransızca‘da “büyüyen, gelişen, hilal (büyüyen ay), ay şeklinde çörek” anlamlarına gelmektedir. Kruvasanın geçmişiyle ilgili farklı rivayetler vardır. En bilinen ve birçok tarihçi tarafından da anlatılan rivayete göre, kruvasanın kökeni “kipferl” isimli başka bir mayalı hamur işine dayanmaktadır.

imageMissing Alt Text
Tereyağının yanmaması için

Yağı eritip üzerindeki köpükleri bir kaba aktarın, toparlayamadıklarınızı tülbent koyduğunuz bir süzgeçten geçirin. Elde ettiğiniz yağ ısıya daha dayanıklı bir hale gelmiş olacak.

Tümünü Gör