Balık Yaparken Ekleyebileceğiniz 7 Baharat!

image_rounded Burcu Güldağ
17 Kasım 2021

Balık Yaparken Ekleyebileceğiniz 7 Baharat! ornament
17 Kasım 2021

Baharatlar, mutfakların lezzet katlayan kahramanları, yemeklerin şifa oranını arttıranları. Elbette mis gibi kokan baharat çeşitlerinden bahsediyorum.

Et, tavuk, sebze yemeği gibi akla gelen neredeyse tüm tariflere çok yakışan
baharatlar, balık çeşitlerini pişirirken de kullanılabilir ve sizi harika sonuçlara
ulaştırabilir. İşte o çok yakışan 7 baharat!

1. Karabiber
Her yemeğe yakışmasıyla en sık kullanılan baharat çeşitlerinden biri olan karabiberi, balık pişirirken de gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda her damak zevkine uyabilen bir seçenek olduğundan adeta bir joker sayılan karabiber, balığın marine aşamasında da servis aşamasında da sizi çok mutlu edecek bir lezzete ulaştırır.

2. Defne Yaprağı
Et ve tavuk yemeklerinde istenmeyen kokuları yok etmek, aynı zamanda hoş bir
aromatik lezzete ulaşmak için bolca yararlanılan defne yaprağı; balık seçenekleri için de şahane bir malzemedir. Özellikle buğulama yöntemiyle pişirilen balıklarda muhteşem bir sonuç yaratan defne yaprağıyla siz de mis gibi kokan balık sofraları kurabilirsiniz.

3. Biberiye
Biberiyenin patatesle olan uyumunu tahmin edebilirsiniz. Bu kez biberiyeyi, balık pişirirken kullanıyoruz. Siz de dilediğiniz balığa bir miktar biberiye ekleyebilir ve lezzetini arttırabilirsiniz. Yanına biraz da biberiyeli patates eklerseniz tadına doyum olamayacağınız bir menü hazırlamış olursunuz.

4. Maydanoz Kurusu
Balık denince akla gelen en iyi eşlikçi lezzetler elbette ki çeşit çeşit yeşilliklerdir. İşte o yeşilliklerden biri bu kez kuruyup baharata dönen haliyle maydonoz. En az taze maydanozlar kadar lezzetli maydanoz kurusunu balık çorbasından, balık buğulamaya kadar balıklı birçok tarifte dilediğinizce kullanabilirsiniz. Hoş bir aroma katacağına emin olabilirsiniz.

5. Kekik
Bu zamana kadar et, tavuk ve pizza gibi hamur işlerinde kullanılan kekik, şimdi de balıklara lezzet vermesi için kullanabilirsiniz. Zeytinyağıyla karıştırılmış kekik sos olarak balık tarafından çok güzel emilerek harika bir tat bırakacaktır.

6. Fesleğen
Sırada yine kokusuyla baştan çıkaran baharatlardan biri var. Makarna gibi soslarda da kullanmaya alışık olduğumuz fesleğeni bu sefer balıkta kullanabilirsiniz. Doğru yerde ve doğru miktarda kullanıldığı takdirde büyüleyici lezzetlere imza atan fesleğen, balığa da çok yakışacaktır.

7. Tarçın
Osmanlı mutfağında en sık kullanılan baharatlardan olan tarçın, genellikle tatlı
tariflerinde aklımıza gelse de aslında pilav, balık gibi birçok yemeğe harika bir dokunuş yapar. Toz ya da çubuk tarçın ekleyerek balığınıza ayrı bir lezzet katabilirsiniz.

Kış geldiğine göre sofranızdan bu lezzetli, soslu ve baharatlı balıkları eksik etmeyin 🙂