‘Ben Yumurta bile Kıramam!’: Mutfağa Giriş

Yayınlanma Tarihi: 22 Ekim 2021
image‘Ben Yumurta bile Kıramam!’: Mutfağa Giriş /> ornament

Merhaba, ismim Şerife Aydın. Sizinle bu platformda düzenli olarak buluşacağım için çok mutluyum.

Bugün size mutfakla ilgili temel bilgilerden bahsetmek istiyorum. “Ben yumurta bile kıramam.” diyorsanız devamını okumanızı tavsiye ederim.

Mutfağa girmekten korkmayın, cesaretli olun. İnsanın severek yaptığı her şey her zaman daha güzel, daha lezzetlidir. O zaman mutfaktaki ilk püf noktamız kesinlikle eğlenmektir. İlk kez mutfağa giriyorsanız tavsiyem sayfamızda da bulunan onaylanmış tarifleri denemeniz.

Sebzelerin ve meyvelerin tazeliği, ürünlerin kalitesi her zaman yemeğinizi iyi yönde etkiler. Az ama öz ürün kullanmanızı tavsiye ederim.

Pişirme sürecine başlamadan önce hazırlık süreci gelir. Kullanacağınız tüm ürünleri önceden hazırlarsanız hem pişirme sürecinde hem de mutfağı toplarken işiniz daha kolay olur.

Pişirme işlemini fırın da yapacaksanız hazırlıklara başlamadan önce fırını ısınması için açarsanız hem zamandan tasarruf etmiş olursunuz hem de ürününüzün doğru ayarda pişmesini sağlamış olursunuz.

Yemek yaparken zaman zaman tadım yapmayı unutmayın. İlk etapta göz kararı yemek yapmak yerine tariflere uymak ve tadına tuzuna bakmak daha verimli olacaktır.

Beğendiğiniz tarifleri ayrı bir deftere not etmeniz ve ipuçlarını eklemeniz bir dahaki pişirmenizde yardımcı olur. Örneğin her fırın farklı süre de pişirir, bu nedenle kullandığınız fırının pişirme süresini not alabilirsiniz. Veya tarifdeki bir baharat damak zevkinize uymadıysa onu başka bir baharat ile değiştirebilirsiniz.

Umarım ilk yazım hoşunuza gitmiştir. Yemek yapmak bir sanattır. Bu sanatı sevgi ve cesaret ile yapan herkes çok güzel sonuçlar alır.

Denemekten korkmayın ve hiç bir zaman vazgeçmeyin. Mutfağınız mis gibi yemek koksun sağlıklı ve mutlu kalın!

Bir daha ki yazıda buluşmak üzere, sevgi ile kalın.

imageMissing Alt Text

Şerife Aydın

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Tarifler

imageMissing Alt Text
Bademin Hikayesi

Badem, dünyanın en popüler ağaç kuruyemişleri arasındadır. Bronz, ahşap bir kabukta büyür. Daha yaygın olarak badem ağacı olarak adlandırılan Prunus dulcis’in yenilebilir tohumlarıdır. Bu ağaçlar 9 metrenin üzerinde büyüyebilir ve sıcak, kurak iklimleri tercih eder.

imageMissing Alt Text
Meyve ve sebzelerin faydaları

Meyve, sebze ve yeşil bitkilerin bizleri kanser ve kalp hastalıklarına karşı da koruduğunu biliyor muydunuz?

imageMissing Alt Text
Sarısıyla Kırmızısıyla C Vitamini Deposu Biber

Türk mutfağının en sevilen yemeklerinden Biber dolmasının ana malzemesidir. Dolmalık biberler sadece dolma yapımında değil, salatalarda, sebze ve et yemeklerinde de kullanılabilir.  Renkli biberler salatalarda, ızgaralarda hatta çiğ tüketmek için çok eğlenceli sebzeler. Hem sağlıklı hem de faydalı olduğu için tercih edebilirsiniz. Renkli Biberler, dünyanın her köşesinde yetişebilen zengin besin değerleriyle sağlığa oldukça faydalıdır. Yüksek antioksidan konsantrasyonuna sahip olmalarından dolayı sadece bir tanesi günde önerilen C vitamini miktarının iki katından fazlasını ve günlük gerekli A vitamini alımının dörtte üçünü karşılar.  Ancak renkli biberlerde, yeşil bibere kıyasla daha fazla beta-karoten ve C vitamini bulunuyor.  Özellikle yaz ayları geldiğinde mevsiminde tüketilen her sebze ve meyve gibi maksimum verim aldığımız biber, tüm çeşitleriyle ve renkleriyle önce gözlerimize hitap ediyor.  Amerikan Kaliforniya biberleri yemeklere lezzet, görüntüsüyle de renk katar. Geleneksel dolma yemeklerinin yapımında kullanabileceğiniz gibi turşu ve sos yapımı için de oldukça ideal bir sebzedir. Aroması ve kokusuyla dikkat çeken ürünün salçasını da yemeklerinize katabilirsiniz. Klasik tariflerden sıkıldıysanız, sarı ve kırmızı biberlerin enfes rengini taşıyan eğlenceli ve farklı tariflerimizi sizin için hazırladım.

imageMissing Alt Text
İlginç Bir Serüven: Kahve

Merhaba! Bu yazı, benim ilk köşem olma niteliği taşıyor. Tanışmalarda, toplanmalarda hep kahve içilir, bu yüzden ben de okuyucularla ilk tanışmamda karşılıklı tüketemeyeceğimiz için, kahve tarihini kısaca anlatmak istedim.

imageMissing Alt Text
Fettuccine Alfredo

Bu hafta konuğumuz eşinin sağlıklı günlerine kavuşması için uğraşan bir şefin icadı, İtalyan lezzet “Fettuccine Alfredo”. Fettuccine Alfredo, tereyağ, parmesan ve krema ile yapılan bir makarna çeşididir. Küçük şeritler anlamına gelen Fetuccini, Roma ve Toskana mutfağında yoğun bir şekilde kullanılan, hamuru temel olarak un ve yumurta ile hazırlanan, Tagliatelle’den geniş, Papardelle’den ince bir cins İtalyan makarnası olarak bilinir. Alfredo sosu ise, ismini 1900’lerin başından ortalarına kadar Roma’da restoran işleten, yemek yapma tutkusunu serüvene dönüştüren “Alfredo di Lelio” adında bir İtalyan’dan almaktadır.

Tümünü Gör