‘Ben Yumurta bile Kıramam!’: Mutfağa Giriş

Yayınlanma Tarihi: 22 Ekim 2021
image‘Ben Yumurta bile Kıramam!’: Mutfağa Giriş /> ornament

Merhaba, ismim Şerife Aydın. Sizinle bu platformda düzenli olarak buluşacağım için çok mutluyum.

Bugün size mutfakla ilgili temel bilgilerden bahsetmek istiyorum. “Ben yumurta bile kıramam.” diyorsanız devamını okumanızı tavsiye ederim.

Mutfağa girmekten korkmayın, cesaretli olun. İnsanın severek yaptığı her şey her zaman daha güzel, daha lezzetlidir. O zaman mutfaktaki ilk püf noktamız kesinlikle eğlenmektir. İlk kez mutfağa giriyorsanız tavsiyem sayfamızda da bulunan onaylanmış tarifleri denemeniz.

Sebzelerin ve meyvelerin tazeliği, ürünlerin kalitesi her zaman yemeğinizi iyi yönde etkiler. Az ama öz ürün kullanmanızı tavsiye ederim.

Pişirme sürecine başlamadan önce hazırlık süreci gelir. Kullanacağınız tüm ürünleri önceden hazırlarsanız hem pişirme sürecinde hem de mutfağı toplarken işiniz daha kolay olur.

Pişirme işlemini fırın da yapacaksanız hazırlıklara başlamadan önce fırını ısınması için açarsanız hem zamandan tasarruf etmiş olursunuz hem de ürününüzün doğru ayarda pişmesini sağlamış olursunuz.

Yemek yaparken zaman zaman tadım yapmayı unutmayın. İlk etapta göz kararı yemek yapmak yerine tariflere uymak ve tadına tuzuna bakmak daha verimli olacaktır.

Beğendiğiniz tarifleri ayrı bir deftere not etmeniz ve ipuçlarını eklemeniz bir dahaki pişirmenizde yardımcı olur. Örneğin her fırın farklı süre de pişirir, bu nedenle kullandığınız fırının pişirme süresini not alabilirsiniz. Veya tarifdeki bir baharat damak zevkinize uymadıysa onu başka bir baharat ile değiştirebilirsiniz.

Umarım ilk yazım hoşunuza gitmiştir. Yemek yapmak bir sanattır. Bu sanatı sevgi ve cesaret ile yapan herkes çok güzel sonuçlar alır.

Denemekten korkmayın ve hiç bir zaman vazgeçmeyin. Mutfağınız mis gibi yemek koksun sağlıklı ve mutlu kalın!

Bir daha ki yazıda buluşmak üzere, sevgi ile kalın.

imageMissing Alt Text

Şerife Aydın

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Tarifler

imageMissing Alt Text
Yoğurt eski yoğurtla yapılıyorsa, ilk yoğurt nasıl yapıldı?

Bu hafta konuğumuz çoğu yemeğin olmazsa olmazı “Yoğurt”. Yoğurt, sütün mayalanmasıyla oluşan, beyaz koyu kıvamda bir süt ürünüdür. Binlerce yıldan beri Türk ülkelerinde işlenen yoğurt, toplumumuzun beslenmesinde önemli yeri olan besin değeri yüksek bir süt ürünüdür. Her çeşit sütten yapılabilmesi, basit kap ve usullerle her yerde, herkes tarafından işlenebilmesi, satış ve tüketimdeki kolaylıklar onun hızlı yayılmasına sebep olmuştur.

imageMissing Alt Text
Bademin Hikayesi

Badem, dünyanın en popüler ağaç kuruyemişleri arasındadır. Bronz, ahşap bir kabukta büyür. Daha yaygın olarak badem ağacı olarak adlandırılan Prunus dulcis’in yenilebilir tohumlarıdır. Bu ağaçlar 9 metrenin üzerinde büyüyebilir ve sıcak, kurak iklimleri tercih eder.

imageMissing Alt Text
Zeytinyağı Yatağında İncir Kürü

İncirin hikayesinin başlangıcı Âdem ile Havva ile başlar. Herodotos tarafından, M.Ö. 484 yılında yazılan bir kaynakta, Anadolu’da incir kültürünün insanlık kültürü kadar eski olduğunu, kültür meyveleri içinde, en eski gelişme tarihine sahip meyvenin incir meyvesi olduğunu yazılmaktadır.

imageMissing Alt Text
Farkındalıklı Çikolata Yeme Deneyimi

Birçok insan yarın veya dün için endişelenmekle meşgul olup şimdiyi deneyimlemeye zaman ayıramıyor. İngilizcede “Take time to smell the roses”, yani “Gülleri koklamaya zaman ayırın” diye bir ifade vardır. Şimdi biraz yavaşlayın ve bir parça çikolata yemenin tadını çıkarın.

imageMissing Alt Text
Donmuş etlerin çabuk erimesi

Donmuş etlerin erimesi için acele ediyorsanız üzerlerine biraz beyaz sirke dökün. Çok daha çabuk çözüleceklerini göreceksiniz.

Tümünü Gör