Değişim Mutfaktan Başlar!

Yayınlanma Tarihi: 18 Kasım 2021
imageDeğişim Mutfaktan Başlar! /> ornament

Hiç denk geldiniz mi bilmiyorum ama, Yeni Nesil Mutfak’ta verdiğim tariflerin sonunda hep bu cümleyi tekrarlıyorum. Neden mi? Gelin anlatayım.

Hatırlıyorsanız geçtiğimiz Aralık ayı, ülkemizin yaşadığı en sıcak kış aylarından biriydi. Özellikle Türkiye’nin batı ve güney bölgelerinde yaşayanlar yeni yılı bahar havasıyla karşıladı. Güzel havalar, pandemi sürecinde bize nefes aldırsa da, aslında küresel ısınmanın endişe verici bir yansıması.

Çoğumuzun aklına ilk gelen neden değil belki ama hayvansal tarım, küresel ısınmanın en büyük iki sebebinden biri. Endüstriyel hayvancılık faaliyetleri, toplam sera gazı salınımının %15’inden sorumlu ve bu oran, tüm ulaşım araçlarının payından bile yüksek! İşte bu nedenle şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Et, süt, yumurta gibi hayvansal ürünleri daha az tüketerek, dünyamız için çok önemli bir adım atabiliriz.

Size güzel bir haber vereyim. Beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmek, kendi sağlığımıza da çok iyi gelecek. Et ve süt ürünlerini fazla tüketmenin, kalp krizinden diyabete, kanserden obeziteye pek çok sağlık sorununa yakalanma riskini ciddi oranda artırdığı bilimsel çalışmalarla ispatlanmış durumda. Mutfağımızda sebze, meyve ve baklagillere ne kadar yer açarsak, sağlıklı bir yaşam sürme şansımızı da o kadar artırmış oluruz.

Peki et tüketimini azaltmak ya da tamamen bırakmak, sevdiğimiz lezzetlerden vazgeçeceğimiz anlamına mı geliyor? Kesinlikle hayır. Bunu, hayatta en çok keyif aldığı şeylerin başında yemek yemek gelen biri olarak söylüyorum. Biraz yaratıcılıkla ve doğru malzemelerle, hayvansal ürün kullanmadan, hem çok besleyici hem de nefis yemekler yapmak mümkün.

Gelin, siz de bu hafta bir değişiklik yapın ve köftenizi burada paylaştığım tarif ile kıyma kullanmadan hazırlayın. Gerek tadı, gerekse görünüşüyle alıştığınız köfteleri aratmayacağına eminim. Hatta kim bilir, belki daha bile çok seversiniz.

Hiç denk geldiniz mi bilmiyorum ama, Yeni Nesil Mutfak’ta verdiğim tariflerin sonunda hep bu cümleyi tekrarlıyorum. Neden mi? Gelin anlatayım. Hatırlıyorsanız geçtiğimiz Aralık ayı, ülkemizin yaşadığı en sıcak kış aylarından biriydi.

imageMissing Alt Text

Bora Kılıç

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Tarifler

imageMissing Alt Text
Unun nemlenmesini önlemek için

Ununuzun nemlenmemesi veya böceklenmemesi için onu buzlukta saklamayı deneyin. Buz tutmayacağı gibi, istenmeyen haşerelerden ve rutubetten korunmuş olacaktır.

imageMissing Alt Text
Evde Kızarmış Tavuk Yapmanın İncelikleri

Kızarmış tavuk, çıtır bir katman altında yumuşak bir tavuk deneyimi sunan, kemikli veya kemiksiz olabilen ve bazen özel bir sosa bulanmış olarak servis edilen oldukça popüler bir yemek. Hatta, fast food dendiğinde akla hamburger ve pizzanın yanında gelen ilk isim.

imageMissing Alt Text
Cam şişelerin temizliği için

Cam şişelerin içlerini yumurta kabuklarını kullanarak harika şekilde temizleyebilirsiniz. Kabukları kurutup kırıp, ezerek ılık su ile şişeyi çalkalayın.

imageMissing Alt Text
Yiyeceklerin Psikolojimizdeki Etkileri

Bebekliğimizden bu yana alıştırıldığımız bir yeme düzenimiz var değil mi? Önce ailemiz sonra kendimiz birey olduktan sonra yeme-içme düzenimizi belirliyoruz . Kimimiz için yemek yeme çok şey ifade ediyor, kimimizse yoğun gününün içinde sadece karın doyurma amaçlı sağlıksız besleniyor. Ama beslenme tarzımızın psikolojimize olan etkisini hiç düşündünüz mü ? Düşünmez miyiz ? Ya da hiç düşünmedim açıkçası dediğinizi duyar gibiyim. Hele ki altın öğün kahvaltı. Güne kahvaltı ile başlayan kişilerin daha mutlu olduğu kanıtlanmış bir durumdur. Bazı yiyeceklerin vücudumuzda serotonin hormonunu artırarak bize mutluluk verdiği, psikolojimize iyi anlamda destek verdiği ve depresyona dahi iyi geldiği bilinmektedir. Bunun tam tersi olarak hazır paketli ve işlenmiş gıdalar vücudumuza fizyolojik zarar dışında, psikolojikte etkiler yaratıyor. Kısa vadede mutluluk veren basit karbonhidratlar uzun vadede beden ve ruh sağlığını olumsuz yönde etkiliyor

imageMissing Alt Text
Kurabiye ve kek yaparken

Kurabiyenizi tepsiden alırken dağılmaması için soğumadan, sıcak sıcakken almaya özen gösterin. Kek içinse tam tersi geçerli. Kek kalıbından çıkarırken dağılmaması için soğumasını bekleyin.

Tümünü Gör