bizimtarifler

Değişim Mutfaktan Başlar!

Yayınlanma Tarihi: 18 Kasım 2021
imageDeğişim Mutfaktan Başlar! /> ornament

Hiç denk geldiniz mi bilmiyorum ama, Yeni Nesil Mutfak’ta verdiğim tariflerin sonunda hep bu cümleyi tekrarlıyorum. Neden mi? Gelin anlatayım.

Hatırlıyorsanız geçtiğimiz Aralık ayı, ülkemizin yaşadığı en sıcak kış aylarından biriydi. Özellikle Türkiye’nin batı ve güney bölgelerinde yaşayanlar yeni yılı bahar havasıyla karşıladı. Güzel havalar, pandemi sürecinde bize nefes aldırsa da, aslında küresel ısınmanın endişe verici bir yansıması.

Çoğumuzun aklına ilk gelen neden değil belki ama hayvansal tarım, küresel ısınmanın en büyük iki sebebinden biri. Endüstriyel hayvancılık faaliyetleri, toplam sera gazı salınımının %15’inden sorumlu ve bu oran, tüm ulaşım araçlarının payından bile yüksek! İşte bu nedenle şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Et, süt, yumurta gibi hayvansal ürünleri daha az tüketerek, dünyamız için çok önemli bir adım atabiliriz.

Size güzel bir haber vereyim. Beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmek, kendi sağlığımıza da çok iyi gelecek. Et ve süt ürünlerini fazla tüketmenin, kalp krizinden diyabete, kanserden obeziteye pek çok sağlık sorununa yakalanma riskini ciddi oranda artırdığı bilimsel çalışmalarla ispatlanmış durumda. Mutfağımızda sebze, meyve ve baklagillere ne kadar yer açarsak, sağlıklı bir yaşam sürme şansımızı da o kadar artırmış oluruz.

Peki et tüketimini azaltmak ya da tamamen bırakmak, sevdiğimiz lezzetlerden vazgeçeceğimiz anlamına mı geliyor? Kesinlikle hayır. Bunu, hayatta en çok keyif aldığı şeylerin başında yemek yemek gelen biri olarak söylüyorum. Biraz yaratıcılıkla ve doğru malzemelerle, hayvansal ürün kullanmadan, hem çok besleyici hem de nefis yemekler yapmak mümkün.

Gelin, siz de bu hafta bir değişiklik yapın ve köftenizi burada paylaştığım tarif ile kıyma kullanmadan hazırlayın. Gerek tadı, gerekse görünüşüyle alıştığınız köfteleri aratmayacağına eminim. Hatta kim bilir, belki daha bile çok seversiniz.