bizimtarifler

Ramazan’da Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yayınlanma Tarihi: 1 Nisan 2022
imageRamazan’da Nelere Dikkat Etmeliyiz? /> ornament

Ramazan ayı tüm bereketiyle geldi. Bugün ilk sahurumuza kalkıp, ilk orucumuzu tutacağız. 30 gün boyunca beslenmemize çok dikkat etmemiz gerekiyor. Eğer dikkat etmezsek; mide ve bağırsak sorunları yaşayabilir, bütün vücut dengemizi bozabilir ve kalıcı hasarlara sebep olabiliriz. Bu yüzden sizler için bir kaç tavsiye hazırladık:

Sahura Kalkmayı Unutmayın!
Enerjinizin yerinde olması ve gün boyu zinde kalmak için mutlaka sahura kalkmalısınız. Çünkü uzun süre açlık problemlere sebep olabilir, vücudunuza zarar verebilir.

İftarda Öğünleri Aralıklı Tüketin!
Bütün gün aç kalıp bütün öğünleri hızlı bir şekilde tüketmek yerine; 5 – 10 dakikalık aralar vererek yerseniz çok daha rahat hissedersiniz.

İftar ve Sahur Arasında Bol Bol Su Tüketmeyi İhmal Etmeyin!
Havalarında güzelleşmesiyle vücudumuz daha çok suya ihtiyaç duyuyor. İftar ve sahur arasında bol bol su tüketmeye özen gösterin.

Meyve Tüketmeyin Unutmayın!
Ağır tatlılar yerine, meyve tüketerek sindirim sorunlarından kaçınabilirsiniz. Tatlı tüketmeden olmaz derseniz de sütlü ve hafif tatlılar tercih edebilirsiniz.

Sahurda Kalorili ve Ağır Besinlerden Uzak Durun!
Sahurda tüketeceğiniz besinleri sebze, meyve ve yumurta gibi besinlerin ağırlıklı olduğu bir sofrada yaparsanız; bütün gün tok kalabilir, kilo kontrolünüzü elden bırakmamış olursunuz.

İftardan Sonra Mutlaka Hareket Edin!
İftardan sonra 30 dakikalık bir yürüyüş ya da evde yapabileceğiniz egzersizler ile gününüzü daha rahat geçirebilir, yediğiniz yemeklerin ağırlığını hissetmezsiniz.