Kişniş Masalı

Yayınlanma Tarihi: 22 Ekim 2021
imageKişniş Masalı /> ornament

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde… Develer tellaaal, pireler berber iken. Ben yavrumun beşiğini tıngır mıngır sallar iken.. Ülkenin birinde güzeller güzeli bir prenses varmış…

Çocukluğumun en keyifli zamanları masalların anlatıldığı geceler olmuştu. Keloğlan, Hansel ile Gratel, Pamuk Prenses, Kırmızı Başlıklı Kız, Külkedisi ve daha niceleri.. Her masal kahramanının yaşadıklarını düşünür onların nasıl insanlar olduklarını hayal ederdim.Mesela Külkedisi prensine kavuştuktan sonra neler olmuştu, kırmızı başlıklı kız sonraki hayatında bir daha babaannesine yemek götürebildi mi? ?

Aslında yemekler de ayrı ayrı birer masaldır ve bence baharatlar da bu masalın baş karakterleri…

Ben de kendi hayal dünyamda her baharatı bir masal karakterine dönüştürdüm ve ortaya bu yazı dizisi çıktı. ?

Bu gece masallar benden! ?

Baharatların Külkedisi: Kişniş!

Malum hikayeyi bilirsiniz, bizim umutsuz külkedisi üvey annesi ve kızkardeşleriyle yaşar. Evde babası dahil kimsecikler yüzüne bile bakmaz. Ev işlerine koşturur, işi olmadığı zaman varlığı hissedilmez bile. Ancak bir gün ülkenin yakışıklı mı yakışıklı prensi evleneceği kızı bulmak için bir balo daveti verir ve üvey annesi ile huysuz kız kardeşleri süslen püslen pür-u pak davetin yolunu tutarlar. Külkedisi evde çaresizce oturup dururken, bir peri ona yardım eder ve sonunda o da baloya gidebilir. Derken prens onu görür ve aşık olur. Ancak külkedisi ayrılmak zorundadır. Prens güzelliğinden öyle etkilenir öyle etkilenir ki günlerce, aylarca her yerde o esrarengiz güzeli arar. En sonunda bir gün onu baloda düşürdüğü ayakkabısından bulur ve sonsuza kadar ayrılmazlar. ?

İşte kişniş de o değeri yıllarca anlaşılamayan, bir prensin kendisini bulmasını beklerken tadı kaçan o külkedisi! ?

Kişniş çoğu kişinin kullanmayı aklına bile getirmediği ama bana kalırsa girdiği tarife muazzam bir aroma katan ve sonrasında vazgeçilmez olan bir baharat. Tazesi kurusu hepsi ayrı güzel. Üstelik bir o kadar da faydalı.

Kişnişin tohumunun hem de otunun antioksidan özelliği vardır. Aynı zamanda sindirime yardımcıdır ve kolesterole iyi gelir. Demir, manganez ve magnezyum içerir. Şeker düşürücü etkisi de vardır. En önemlisi ise salmonella bakterisine karşı etkili olduğu düşünüldüğünden etin marinesinde kullanılması tavsiye edilir. Etlerin yanı sıra daha az tuzlu balıklarla, Meksika usulü soslarla ve ev yapımı salçayla muhteşem bir uyum içinde çalışıyor.

Yani anlayacağınız bizim külkedisi epey yararlı işler yapıyor. ?

Şimdi sıra kişnişin mutfaktaki mutlu sonlu masalına geldi…

Kişniş kullanarak lezzetini arttırabileceğiniz havuç çorbası , muhammara ve yaz çorbası tariflerimi denemeyi unutmayın!