Şükran Günü (Thanksgiving) Nedir? Bugünde Neler Yenir?

Yayınlanma Tarihi: 25 Kasım 2021
imageŞükran Günü (Thanksgiving) Nedir? Bugünde Neler Yenir? /> ornament

Şükran Günü, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da hasat sonu elde edilen tüm nimetlere şükretmek için kutlanan bir bayramdır. İki ülke arasında enlem farkı var. Bu nedenle farklı hasat takvimleri kullanılıyor. Bu sebeple Şükran Günü Kanada’da Ekim ayının 2. Pazartesi günü, ABD’de ise Kasım ayının 4. Perşembe günü kutlanıyor.

Bazı Amerika yerlileri ise bugünü ‘Yas Günü’ olarak kabul eder. Geçmişte İngiliz kolonicilerin Amerika yerlileri olan Kızılderililerle birlikte kutladıkları bu hasat bayramı, bugün sadece aile içinde Tanrıya şükrettikleri bir gün haline gelmiştir.

Hindi, şükran gününde yenilen temel ve geleneksel yemektir. Hindi tarifimiz için tıklayın. Ayrıca sofralarda aperitif olarak yemeklerin yanında Kızılcık sos ikram edilir. Kızılcık sos tarifimiz için tıklayın. Hindinin yanında ise yumuşacık patates püresi olmazsa olmazdır. Patates püresi tarifimiz için tıklayın. Lezzetli bir kapanış içinse sofraları süsleyen tatlı Bal Kabaklı Pastadır. Bal kabaklı pasta tarifimiz için tıklayın.