bizimtarifler

Patlıcanın Graffiti Hali

Yayınlanma Tarihi: 4 Aralık 2021
imagePatlıcanın Graffiti Hali /> ornament

Görüntüsüyle hem merak uyandıran hem de iştah açan graffiti patlıcanlarla tanıştınız mı? Henüz tanışmamış olanları yazının devamını okumaya davet ediyorum!

“Patlıcanın graffitisi mi olurmuş? Patlıcan patlıcandır işte.” diyebilirsiniz; ancak patlıcanın klasiği kadar graffitisi de var!

Graffiti patlıcanlar, bildiğimiz klasik koyu mor patlıcanla lezzet açısından bire bir örtüşüyor. İki patlıcanı birbirinden ayıran en önemli üç fark; graffiti patlıcanın kendine has, adeta görsel şölen yaratan görüntüsü, klasik patlıcana kıyasla çok daha hızlı piştiğinden pratik olması ve istenildiği takdirde çiğ de tüketilebilmesi.

Önce renklere değinelim, malum insanın midesi kadar gözü de doymak istiyor. Graffiti patlıcanlar mor ve fildişi renklerinde, tüm yüzeyine eskitme uygulanmış gibi bir görünümü olan oldukça iştah kabartıcı patlıcanlar. Alışılmışın aksine süngerimsi bir yapıda olmadıklarından az yağ ile hızlıca pişebiliyorlar. Bu da yemek yeme işlemini sindirimi kolay, pişirme işlemini ise fazlasıyla pratik hale getiriyor; tam da hayal ettiğimiz gibi!

Etli kısımları bol olduğundan, ağızda meyve aroması bıraktığından bu patlıcanları çiğ tüketmek de mümkün. Sanıyorum rengi, deseni ve hızlı pişip sindirimi kolay şekilde tüketilebilmesinden ziyade çiğ yenilebiliyor olması kafaları karıştıracaktır. Bunun tamamen bir alışkanlık meselesi olduğunu unutmayalım. Pişmişten şaşmak istemeyenler pişirmeye devam edebilir elbette. İşin ‘çiğ’ kısmı patlıcandan yenilik bekleyenlere hitap eder belki de.

Çiğ yeme opsiyonunu bir kenara bırakıp biraz pişirme tekniklerinden de bahsetmekte yarar var. Bildiğimiz patlıcandan farklı bir patlıcan çeşidi olduğu için bu patlıcanların özel bir pişirme tekniği gerektirdiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz! Graffiti patlıcanları ister ızgarada, ister sote halinde, isterseniz de kızartarak pişirip afiyetle yiyebilirsiniz!

Kızartma severlere tekrar hatırlatalım: Bu patlıcanlar az yağ ile pişebiliyor; çünkü yağ çekme gibi bir özellikleri yok!

Şimdi söz sizde!

Graffiti patlıcanları nasıl buldunuz? Bu patlıcanlar mutfakta bir şansı hak ediyorsanki, ne dersiniz?

imageMissing Alt Text

Kitchen Notifications

Detay
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tarifleri

imageMissing Alt Text
Dünya Sağlık Örgütü Uyarıyor: Tuz Kullanımına Dikkat!

Bildiğiniz üzere mutfakta tuzun varlığı ayrı, yokluğu ayrı bir dert. Tuz kullanımını olabildiğince az tutmaya çalışsak da yeri geliyor kendimizi önümüzdeki yemeğe tuz ekmekten alıkoyamıyoruz. Mutfakta tuz kullanımını sonlandırmaya çalıştıkça, aslında kendimizi aşırı sıkıp zorladığımızdan, dayanamadığımız noktada bir anda aşırı bir tuz tüketme çılgınlığına sürükleniyor; adeta tuz tüketmediğimiz günlerin, ‘tatsız tuzsuz’ diye betimleyerek yediğimiz yemeklerin acısını çıkarıyoruz. Hal böyleyken onca zaman tuz tüketimini en az seviyede tuttuğumuz günlerin vücudumuza sağladığı tüm katkı da yok oluyor.

imageMissing Alt Text
Suşi Gecesine Davetlisiniz!

Tedbiri elden bırakmadan yeni normale resmen adapte olmaya başladık. Hayatımızdan hafta sonu yasakları, hafta içi kısıtlamaları, uzun süreli karantinalar geçti. Ne garip geliyor hala, değil mi?

imageMissing Alt Text
Acısıyla Tatlısıyla… Çikolatadan Guernica!

Herkese merhaba!<br /> İlk yazımı yazıyor olmanın heyecanından ötürü, konuya hızlı bir giriş yapmadan önce sizlere bir merhaba demek istedim!<br /> Dilerim her bir yeni yazıda hep birlikte yemeklere, kültürlere, yaşanan son gelişmelere ve en önemlisi mutfağa dair çok keyifli yenilikler keşfederiz!

imageMissing Alt Text
Ürdün’de Çifte Kutlama: Dev Falafel Rekoru

Bugün 12 Haziran Uluslararası Falafel Günü!

imageMissing Alt Text
Karpuzdan Dekorasyon Olur Mu? Oluyormuş!

Siz hiç salonunuza, odanıza ya da evinizin herhangi bir köşesine dekoratif amaçla karpuz koymayı düşündünüz mü? Ben şahsen hiç düşünmemiştim, hala da düşünebilirmişim gibi hissetmiyorum; ancak görünen o ki herkes benimle aynı fikirde değil!

Tümünü Gör