Patlıcanın Graffiti Hali

image_rounded Kitchen Notifications
30 Ağustos 2021

Patlıcanın Graffiti Hali ornament
30 Ağustos 2021

Görüntüsüyle hem merak uyandıran hem de iştah açan graffiti patlıcanlarla tanıştınız mı? Henüz tanışmamış olanları yazının devamını okumaya davet ediyorum!

“Patlıcanın graffitisi mi olurmuş? Patlıcan patlıcandır işte.” diyebilirsiniz; ancak patlıcanın klasiği kadar graffitisi de var!

Graffiti patlıcanlar, bildiğimiz klasik koyu mor patlıcanla lezzet açısından bire bir örtüşüyor. İki patlıcanı birbirinden ayıran en önemli üç fark; graffiti patlıcanın kendine has, adeta görsel şölen yaratan görüntüsü, klasik patlıcana kıyasla çok daha hızlı piştiğinden pratik olması ve istenildiği takdirde çiğ de tüketilebilmesi.

Önce renklere değinelim, malum insanın midesi kadar gözü de doymak istiyor. Graffiti patlıcanlar mor ve fildişi renklerinde, tüm yüzeyine eskitme uygulanmış gibi bir görünümü olan oldukça iştah kabartıcı patlıcanlar. Alışılmışın aksine süngerimsi bir yapıda olmadıklarından az yağ ile hızlıca pişebiliyorlar. Bu da yemek yeme işlemini sindirimi kolay, pişirme işlemini ise fazlasıyla pratik hale getiriyor; tam da hayal ettiğimiz gibi!

Etli kısımları bol olduğundan, ağızda meyve aroması bıraktığından bu patlıcanları çiğ tüketmek de mümkün. Sanıyorum rengi, deseni ve hızlı pişip sindirimi kolay şekilde tüketilebilmesinden ziyade çiğ yenilebiliyor olması kafaları karıştıracaktır. Bunun tamamen bir alışkanlık meselesi olduğunu unutmayalım. Pişmişten şaşmak istemeyenler pişirmeye devam edebilir elbette. İşin ‘çiğ’ kısmı patlıcandan yenilik bekleyenlere hitap eder belki de.

Çiğ yeme opsiyonunu bir kenara bırakıp biraz pişirme tekniklerinden de bahsetmekte yarar var. Bildiğimiz patlıcandan farklı bir patlıcan çeşidi olduğu için bu patlıcanların özel bir pişirme tekniği gerektirdiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz! Graffiti patlıcanları ister ızgarada, ister sote halinde, isterseniz de kızartarak pişirip afiyetle yiyebilirsiniz!

Kızartma severlere tekrar hatırlatalım: Bu patlıcanlar az yağ ile pişebiliyor; çünkü yağ çekme gibi bir özellikleri yok!

Şimdi söz sizde!

Graffiti patlıcanları nasıl buldunuz? Bu patlıcanlar mutfakta bir şansı hak ediyorsanki, ne dersiniz?