Japon Mutfağı Tarifleri

Japon mutfağının temel malzemesi pilav'dır. Japoncası:  gohan, (ご飯) olarak yazılır. Japonlar pilavı öylesine sever ki,  kahvaltı dahil günün her öğününde afiyetle tüketirler. Japonya bir ada ülkesidir. Bu sebeple başta balık olmak üzere tüm diğer deniz ürünlerine yemeklerine sıklıkla yer verirler. Ki biz bunu türlü balıklarla, karides, somon, yengeç gibi lezzetli etlerle zenginleştirilmiş sushi ve nigirilerden çok iyi biliyoruz zaten. Kaynaklara göre Amerikalılar II. Dünya Savaşı sırasında Japonya'yı işgal ettiğinde Japonları pilav yerine ekmek yemeye alıştırmaya çalışmış ancak başarılı olamamış. Japon mutfağının diğer Uzak Asya ülkelerinin mutfaklarına benzediğini söyleyebiliriz. Onu o mutfaklardan ayıran en temel fark ise baharatların ve yağın onlara oranla çok daha az kullanılmasıdır. Yemeklerini hazırlarlarken kullandıkları ana malzemelerin asıl tatlarını korumasına ve baharat, yağ gibi lezzetler tarafından bastırılmamasına özen gösteriyorlar.

Kültürü oldukça zengin olan Japonya'nın kendini en çok kanıtladığı alanların başında mutfakları geliyor. Mutfak dünyasının önemli otoritelerine göre Japonlar mutfak alanındaki bu şöhretlerini  ''5 Yemek Kuralı'' na borçlular. Peki nedir bu Japon mutfağı tarafından benimsenen altın değerindeki 5 Yemek Kuralı?

  • Bir yemek, beş duyuya birden hitap etmelidir.
  • Yemek oluşturulurken  mümkünse 5 rengi birden içermelidir. Bu renkler; kırmızı, yeşil, sarı, beyaz, ve siyah.
  • Yalnızca beş rengi değil, beş tadı da içermelidir; acı, tatlı, ekşi, tuzlu ve baharatlı.
  • Beş farklı pişirme tekniği kullanılmalıdır; Kızartma, buharda pişirme, kavurma-ızgara, kaynatma, ve raw-food yani çiğ.
  • Bir restoranın, budist geleneklerine göre ahlaki tavırlara sahip olması çok önemlidir.
Son dönem popülerleşen animeler sayesinde yıldızı daha da parlayan Japon mutfağının en sevilen lezzetlerini bu listede sizler için sıraladık. İşte Japon mutfağının en meşhur lezzetleri...

Afiyet Olsun